Верховна Рада ухвалила закон № 8152 про валюту і валютні операції. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
У версії до другого читання законопроект передбачає, що за ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України та інших кризових явищ, що загрожуватимуть фінансовій стабільності, правління Національного банку зможе приймати рішення про первинне запровадження заходів захисту. Обмеження зможуть встановлювати тимчасово - на строк до півроку.
Щоб запобігти зловживанням регулятора, у проекті прописали, що подовження валютних обмежень або запровадження нових, необхідність таких заходів повинна буде підтверджувати Рада Національного банку.
Згідно з презентацією Національного банку до відповідного законопроекту, новий закон замінить застарілий декрет Кабінету міністрів «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» 1993 року і передбачає принцип «Дозволено все, що прямо не заборонено законом». Зокрема, за новим законом банки зможуть проводити валютні операції без додаткових ліцензій, бізнес - отримувати кредити у нерезидентів без їх реєстрації, а громадяни - інвестувати кошти за кордон без індивідуальних ліцензій НБУ.
Також закон скасує встановлений для бізнесу максимальний термін розрахунків за експортно-імпортними контрактами у межах 180 днів і санкції за порушення у вигляді штрафу в розмірі 100% суми операції і заборони на проведення зовнішньоекономічної діяльності.
Крім того, новий закон скасує валютний контроль дрібних розрахунків, залишивши лише вже діючий фінансовий моніторинг операцій в сумі зі 150 тисяч гривень.
Коментуючи підсумки голосування, в Національному банку назвали рішення парламенту історичної реформою валютного регулювання, що дає можливість перейти до свободи проведення валютних операцій без обмежень, які будуть скасовані поступово, щоб не порушити фінансову стабільність. Зокрема, Нацбанк анонсував скасування найбільш болючих обмежень, наприклад, щодо інвестування за кордон і щодо зовнішньоекономічних операцій, одразу після набрання законом чинності.
Також у НБУ повідомили, що закон набере чинності на наступний день після його публікації і буде введений в дію через сім місяців перехідного періоду, за шість з яких регулятор доопрацює свої нормативно-правові акти та оприлюднить їх для завчасного ознайомлення.
Нагадаємо, Верховна Рада підтримала цей законопроект за основу у травні 2018 року 253 голосами народних депутатів. Очікується, що документ зробить валютне регулювання ліберальним, прозорим і зрозумілим.