Верховна Рада прийняла законопроект про проведення процесу щодо виділення функції оператора газотранспортної системи (анбандлінга). За прийняття в цілому законопроекту №2239-1 проголосував 341 депутат, інформують «Українські новини».
У законі встановлюється, що оператором ГТС, який перебуває в держвласності і не підлягає приватизації, може бути виключно суб'єкт господарювання, власником 100% корпоративних прав якого є держава або суб'єкт господарювання, 100% корпоративних прав якого належать державі.
При цьому забороняється повна або часткова приватизація оператора ГТС, повна або часткова приватизація основних фондів, що є об'єктами держвласності і яка використовується оператором ГТС в процесі здійснення діяльності з транспортування газу магістральними трубопроводами.
«Рішення щодо участі у операторі газотранспортної системи інших осіб, ніж держава або суб’єкт господарювання, 100% корпоративних прав якого належать державі, може бути ухвалене виключно Верховною радою України виключно з урахуванням актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики», - йдеться у пояснювальній записці.
«Нарешті ми відокремили транспортування природного газу від його видобування та постачання. Це надважливо, бо анбандлінг - це, у першу чергу, запровадження європейських газових правил. І в жодному разі не приватизація стратегічних активів», - прокоментував голосування прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Він пояснив, що анбандлінг означає залучення інвестицій в українську ГТС та створення незалежного оператора у повній відповідності до європейського законодавства. Більше того, прийнятий законопроект є виконанням міжнародних зобов’язань України.
«Це гарантує енергетичну безпеку Європи, посилює нашу стійкість на міжнародній арені. І наголошую ще раз: українська газотранспортна система залишається у державній власності на 100%», - наголосив прем'єр.⠀
Зазначимо, що Україна зобов'язана завершити анбандлінг до кінця року. Для цього необхідно прийняти низку змін в нормативно-правові акти, які забезпечать повну імплементацію вимог Третього енергопакету в регуляторну базу України.
У Росії заявляли, що якщо Україна встигне це зробити до кінця року, «Газпром» підпише новий транзитний договір на європейських правилах.