Верховна Рада ухвалила закон про вільний ринок землі

Від другого півріччя 2021 року мораторій на продаж аграрної землі втратить чинність

00:58, 31 березня 2020

Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому проект закону №2178-10 про обіг земель сільськогосподарського призначення. За це проголосували 259 нардепів.

Закон надав власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також право купувати землю.

Відповідно до норм документа, він набуде чинності з 1 липня 2021 року. Протягом перших двох років землю зможуть купувати тільки фізичні особи-громадяни України і не більш як 100 гектарів в одні руки.

Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року. Для них – не більше ніж 10 тис. гектарів в одні руки.

Земля сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності не продаватиметься.

Щодо продажу землі іноземцям, то його можуть дозволити лише після референдуму.

За проект закону проголосували: «Слуга народу» – 206 депутатів, «Європейська солідарність» – 23 депутати, «Голос» – 13, «Довіра» – 12, позафракційні – 5. Проти проголосували 24 парламентарі.

Нагадаємо, відкриття ринку землі було однією з вимог продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.

У першому читанні законопроект, який скасовує заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення, було проголосовано 13 листопада 2019 року.

Мораторій діє в Україні від 2002 року. Власники земельних паїв не можуть вільно розпоряджатися ними, тому єдиним способом передачі землі для користування іншим особам є укладання договору оренди.

Міжнародні фінансові партнери України, експерти та уряд вважають, що за час дії мораторію в Україні сформувався тіньовий ринок землі, на якому активно використовують корупційні схеми, а відсутність конкуренції призвела до падіння орендної плати.

Раніше ЄСПЛ зобов'язав Україну надати власникам сільгоспземель право вільно ними розпоряджатися, оскільки ця заборона порушує Європейську конвенцію з прав людини.