Верховна Рада України на своєму засіданні у четвер, 5 грудня, ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект № 2189, який спростить процедуру затвердження перспективних планів формування територій громад та зобов’яже дотримуватися перспективних планів формування територій під час об’єднання територіальних громад. Онлайн-трансляцію пленарного засідання вів офіційний канал «Рада».
Законопроект передбачає, що об'єднання громад надалі відбуватиметься виключно за перспективним планом. Також у проекті закону йдеться, що перспективні плани розроблятимуть обласні державні адміністрації і затверджуватиме Кабінет міністрів України. Тобто процедура створення перспективних планів більше не передбачатиме етапу схвалення цих документів обласними радами.
Документ представив нардеп від «Слуги народу», голова підкомітету комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін.
«Сам він передбачає тільки дві основні речі. Перша - це фокусування безпосередньо на перспективних планах, тобто на спроможності наших громад. І друга - це спрощення процесу ухвалення перспективних планів, тобто прибирання з цього процесу обласних рад. На наше переконання і переконання профільного міністерства, за попередній період реформи ті обласні ради, які проявили свою ефективність, вже зробили свій внесок у реформу, а ті, що відверто саботували процес, вже нічим корисним нам допомогти не можуть», - сказав Безгін.
Суть законопроекту пояснив заступник міністра розвитку громад та територій В'ячеслав Негода.
Законопроект доповнює перелік умов добровільного об’єднання територіальних громад вимогою дотримуватися перспективних планів формування територій громад області та Автономної Республіки Крим.
Згідно із документом, перспективний план формування територій громад області та АРК затверджується Кабміном.
Відповідно до пояснювальної записки, законопроект необхідний, адже облради політизують процес схвалення перспективних планів формування територій громад областей. А внаслідок ігнорування критеріїв формування спроможних тергромад схвалюються плани, які допускають утворення громад, що нездатні надавати місцевим мешканцям якісні і доступні публічні та інші послуги.
Як повідомляв ZAXID.NET, раніше депутати Львівської облради звернулися до президента України, Верховної Ради та прем’єр-міністра з вимогою не допустити звуження обсягу повноважень обласних рад у сфері об’єднання територіальних громад. Обласні обранці навіть вирішили взяти ініціативу у свої руки і напрацювати свій проект перспективного плану утворення об’єднаних громад на Львівщині, який відрізняється від того, який напрацювала ЛОДА і погодило міністерство розвитку громад і територій.