Верховна Рада в першому читанні ухвалила закон про штрафи за кнопкодавство

За неперсональне голосування пропонується штрафувати народних депутатів на суму від 51 тис. до 85 тис. грн

13:06, 29 жовтня 2019

Верховна Рада на засіданні у вівторок, 29 жовтня, ухвалила в першому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення персонального голосування народними депутатами України». За документ проголосували 387 народних депутатів.

Автор законопроекту – перший віце-спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук – пропонує штрафувати народних депутатів за неперсональне голосування (так зване кнопкодавство). Він пропонує доповнити Кримінальний кодекс статтею 364-2 такого змісту:

«Стаття 364-2. Здійснення народним депутатом України голосування замість іншого народного депутата України. Здійснення народним депутатом України будь-яким способом голосування на пленарному засіданні Верховної Ради України замість іншого народного депутата України (неособисте голосування) – карається штрафом від трьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Зазначимо, що неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 17 грн. Таким чином, якщо закон у такій редакції пройде друге читання і його підпише президент, то народних депутатів за кнопкодавство штрафуватимуть на суму від 51 тис. до 85 тис. грн.

При цьому законопроект не визначає, від чого залежатиме розмір штрафу, та не вказує відповідальності за повторні випадки кнопкодавства.

У разі, якщо народний депутат виявить на пленарному засіданні факт кнопкодавства, розгляд питання порядку денного на його вимогу зупиняється. Головуючий на пленарному засіданні встановлює присутність відповідного народного депутата у залі засідань Верховної Ради, а в разі його відсутності повідомляє Верховну Раду про виявлений факт кнопкодавства і доручає лічильній комісії вилучити картку такого народного депутата й передати її головуючому на пленарному засіданні і проводить повторне голосування щодо пропозиції, яка ставилась на голосування останньою. Після проведення повторного голосування головуючий дає розпорядження апарату Верховної Ради невідкладно підготувати повідомлення про виявлене порушення народним депутатом вимог щодо особистого голосування. Таке повідомлення разом із протоколом, стенограмою, стенографічним бюлетенем відповідного пленарного засідання, а також його відеозаписом після його підготовки надається голові Верховної Ради для направлення до Державного бюро розслідувань.

При цьому в законі не визначено, що буде у разі, якщо депутат на засіданні присутній, але за нього голосував інший депутат.

Підтвердження чи спростування випадків кнопкодавства буде здійснюватися на підставі відеофіксації, яку проводитиме апарат Верховної Ради.