Верховна Рада відклала передачу місцевих доріг в управління держадміністраціям

12:05, 26 листопада 2015

Верховна Рада України 26 листопада відклала розгляд питання передачі автомобільних доріг місцевого значення в управління місцевих державних адміністрацій до розгляду питання про створення Державного дорожнього фонду.

Під час розгляду відповідного законопроекту №0954 голова парламентського комітету з питань транспорту Ярослав Дубневич («БПП») звернувся до парламенту з проханням перенести розгляд цього питання, направивши законопроект на повторне друге читання, передає Інтерфакс.

За його словами, цей документ необхідно розглядати в комплексі із законопроектами, які передбачають створення Державного дорожнього фонду, оскільки важливе не лише питання передачі доріг місцевого значення місцевій владі, але і питання фінансування їх змісту.

В результаті спікер парламенту Володимир Гройсман оголосив про перенесення розгляду питання.

Відкладений законопроект, окрім передачі доріг місцевого значення в управління місцевих адміністрацій, передбачає низку змін, зокрема, в закон «Про автомобільні дороги».Зокрема, він визначає, що експлуатаційний зміст доріг загального користування і інших видів доріг може здійснюватися на основі довгострокових (до семи років) договорів про утримання автошляхів загального користування за принципом забезпечення їх експлуатаційного стану відповідно до нормативно-правових актів, норм і стандартів.

Істотними умовами такого договору є, зокрема, предмет договору, його ціна, порядок її коригування та застосування штрафних санкцій; порядок оплати виконаних робіт і джерела фінансування; розмір і порядок використання гарантійної суми і резервної суми; терміни початку і закінчення виконання робіт; порядок виконання і вимоги до організації робіт; права і обов'язки сторін; умови страхування ризиків; порядок здійснення замовником контролю за якістю ресурсів і виконаних робіт; гарантійні зобов'язання підрядника, порядок усунення недоліків; відповідальність сторін за порушення умов договору.

«З метою активізації інвестиційної діяльності, підвищення якості і ефективності дорожнього будівництва при будівництві і реконструкції автомобільних доріг можуть застосовуватися принципи і умови контрактів Міжнародної федерації інженерів-консультантів (FIDIС) у порядку, який затверджується Кабінетом міністрів України. Для забезпечення постійного незалежного аудиту технічного стану доріг і якості дорожніх робіт можуть залучатися кваліфіковані інженери-консультанти у сфері дорожнього будівництва», – зазначено в документі.

В законопроекті розглядається питання контролю стану платних автомобільних доріг загального користування державного значення, умов руху і контролю над стягуванням плати за проїзд по них, і визначається, що такий контроль здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері дорожнього господарства і управління автомобільними дорогами загального користування державного значення. Контроль стану платних автомобільних доріг загального користування здійснюється обладміністраціями.

«Метою ухвалення законопроекту є приведення норм законодавства, що стосуються приведення системи державного управління автомобільними дорогами загального користування, у відповідність до сучасних ринкових конкурентних умов, і розмежування повноважень центральних і місцевих органів виконавчої влади і їх відповідальність за транспортно-експлуатаційний стан автомобільних доріг державного і місцевого значення, оптимізація державного регулювання і управління у сфері дорожнього господарства», – йдеться в пояснювальній записці до документу.

Варто зазначити, що вказаний законопроект був внесений у Верховну Раду ще в листопаді 2014 року колишнім прем'єром Миколою Азаровим, а розроблений був ще у 2013 році. Проте цей документ пройшов низку правок і читань і був винесений у ВР вже восени 2015 року.

Раніше в липні 2015 року, будучи віце-прем'єром, Валерій Вощевський зазначав, що одним з важливих кроків для реформування дорожньої галузі є передача облавтодорів державного управління на місцевий рівень.