Народні депутати підтримали в першому читанні і в цілому законопроект № 2332 «Про заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройної агресії Російської Федерації і подолання її наслідків». За відповідне рішення у вівторок, 21 квітня, проголосували 259 нардепів.
Як наголошується у заяві, Верховна Рада України вимагає від Російської Федерації негайно вивести всі військові формування збройних сил РФ і припинити будь-яку підтримку терористичних організацій на сході України, а також покарати винних у підготовці та здійсненні агресії проти України, повідомляє Інтерфакс-Україна.
«У разі відмови РФ покарати винних Україна залишає за собою право звернутися до Міжнародного кримінального суду з клопотанням почати розслідування ситуації, яка була викликана збройною агресією Російської Федерації проти України і триває з 20 лютого 2014 року», – зазначається у документі.
Під час представлення віце-спікер Оксана Сироїд заявила, що в документі вперше названа дата початку Росією війни проти України – 20 лютого 2014.
Передбачається, що документ дозволить МЗС країни офіційно оформити консолідовані претензії України до країни-агресора.
«У разі відмови Росії від припинення збройної агресії проти України ВР закликає міжнародне співтовариство до посилення санкцій щодо РФ «як держави-агресора» і прискорення надання Україні розширеної фінансової допомоги та поставок зброї, враховуючи, що протидіючи російській збройній агресії, Україна стала на захист об'єднаної демократичної Європи і всього вільного світу», – йдеться у повідомленні.
У пояснювальній записці зазначено, що реалізація постанови не потребує виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
У постанові зазначається: «Україна як держава, яка безпосередньо постраждала від збройної агресії, має право на повернення всіх анексованих та окупованих українських територій, відшкодування всієї завданої їй шкоди та притягнення осіб, винних у здійсненні військової агресії та скоєнні військових злочинів і злочинів проти людяності, до кримінальної відповідальності».
У документі наголошується, що «фактично і юридично збройна агресія Російської Федерації проти України триватиме до повного виведення з території України всіх підрозділів Збройних сил Російської Федерації, включно з найманцями, яких вона підтримує, і повного відновлення територіальної цілісності України».
Верховна Рада засуджує відмову Росії припинити акти застосування збройної сили і погроз застосування сили проти України, підтримує рішучість президента, уряду, Збройних сил України та добровольчих збройних формувань України продовжувати опір військовій агресії РФ.
Український парламент відкидає як несумісні з Конституцією України і міжнародним правом будь-які вимоги Росії, спрямовані на втручання у внутрішні справи України, зокрема, вимоги, що стосуються федералізації України, зміни статусу української мови як єдиної державної мови та відмови України від волі вибору курсу цивілізаційного розвитку.
Верховна Рада вимагає від РФ негайно звільнити всіх військовополонених, заручників і незаконно утримуваних громадян України, безумовно виконувати Мінські домовленості, що стосуються відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України, забезпечення постійного моніторингу на українсько-російському державному кордоні та верифікації з боку ОБСЄ зі створенням зони безпеки в прикордонних районах України і Росії, забезпечити дотримання режиму державного кордону по всій лінії українсько-російського кордону.
Український парламент також вимагає від Росії негайно повернути анексовані території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя під контроль України.
Крім того, народні депутати України вимагають від Росії повністю відшкодувати всі завдані збройною агресією збитки в обсязі, які визначено в підготовленій Кабінетом міністрів консолідованої претензії України до РФ.
Також вони вимагають негайно припинити незаконне (без згоди України) переміщення з території Росії через держкордон України вантажів під виглядом надання гуманітарної допомоги населенню окремих районів Донецької та Луганської областей.
Нагадаємо, у лютому керівник фракції «Самопоміч» Олег Березюк заявив, що політсила звернулася до президента Петра Порошенка, щоб офіційно визнати 20 лютого днем пам'яті загиблих під час Євромайдану.