У вівторок, 27 лютого, Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому законопроект № 5442 щодо забезпечення прикордонної безпеки держави. «За» проголосував 251 народний депутат.
Документ передбачає збільшення штрафів за опір прикордонникам і представникам громадських організацій, які охороняють кордон, інформує «Інтерфакс-Україна».
Згідно із новим законом, «злісна непокора законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника ДПСУ під час виконання ним службових обов'язків», коли він охороняє кордон, буде тягнути за собою штраф 850-1700 грн (наразі - вдесятеро менше). Повторне порушення або групою осіб - 1700 - 5100 грн (наразі - 170-340 грн).
Дія статті розповсюджується також на прикордонників, які несуть службу на КПВВ на лінії розмежування, а також - членів громадського формування, які охороняють держкордон.
Законопроект тако передбачає підвищення штрафів за порушення правил реєстрації та перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства - з 510-850 грн до 1700-5100 грн.
Додається нова стаття - за умисний в’їзд до України іноземцем попри заборону штраф складатиме від 1700 до 5100 грн.
Якщо іноземець спробує перейти кордон поза пунктом пропуску чи за підробленими документами - штраф складатиме від 3,4 тис. до 8,5 тис. грн (наразі - від 1,7 до 3,4 тис. грн). Повторне порушення протягом року або групою людей - від 8,5 тис.-13,6 тис. грн.
Разом з тим, якщо при спробі перетнути держкордон іноземець не порушив Кримінальний кодекс, його мають відправити до країни попереднього перебування, а до України заборонити в'їжджати на 5 років (зараз - від 3 до 5 років).
Порушення порядку в’їзду до тимчасово окупованих територій – 3,4 тис.-5,1 тис. грн (зараз мінімальний штраф складає 1,7 тис. грн). Повторно групою осіб або протягом року - до 8,5 тис. грн. Але ці штрафи зможуть накласти тільки протягом трьох місяців з дня виявлення порушення - і не пізніше року із дня вчинення.
Незаконний в’їзд до зони проведення Антитерористичної операції вперше - 510-850 грн, повторно протягом року або групою - 850-1190 грн.
Якщо іноземець із порушеннями намагався потрапити до тимчасово окупованої території/ зони проведення АТО - чи виїхати звідти, йому забороняють в'їзд до України на 3 роки. Порушить цю заборону - ще на 10 років.
Серед іншого в Адміністративний кодекс вноситься норма про те, що штраф мають виписати протягом доби після виявлення порушення (наразі немає часових обмежень).
Якщо йдеться про порушення правил перебування іноземця в Україні, умисний в'їзд до держави попри заборону, незаконний в'їзд будь-кого до зони проведення АТО - і людина готова сплатити штраф, не сперечаючись - протокол не складають.
Документ передбачає, що у прикордонників будуть нагрудні відеокамери, як і у представників Нацполіції.
Документ набирає чинності наступного дня після його публікації в офіційному виданні, однак не повністю. Зокрема, тільки через три місяці після цього почнуть штрафувати за незаконний в'їзд до зони проведення АТО.