Верховна Рада змінила підхід до визнання акціонерного товариства публічним

12:06, 16 листопада 2017

Верховна Рада на засіданні 16 листопада прийняла у другому читанні і в цілому законопроект №5592-д, який змінює підхід до поділу акціонерних товариств на приватні та публічні. За нього проголосували 237 народних депутатів, пише LB.ua.

Як зазначається, раніше організаційна форма бізнесу залежала від формальних ознак, але з 1 січня 2018 року цей підхід замінять на інший, який використовується в світовій практиці. Тепер критерієм публічності стане наявність або відсутність публічної пропозиції цінних паперів, тобто IPO (Initial Public Offering).

Акціонерні товариства, які не в змозі виконувати вимоги, що їх висувають до публічних (лістингових) компаній, зможуть вийти з «публічності». До них буде застосовано вимоги, які висувають до приватних акціонерних товариств.

В Україні велика кількість публічних АТ, що не робили публічної пропозиції акцій, але отримали цей статусу, тому що раніше таку форму зобов'язували застосовувати товариства з великою кількістю акціонерів. Очікується що тепер статус «публічності» буде підвищувати інвестиційну привабливість компанії і дозволить їй залучати дешевші фінансові ресурси.

«Так склалося, що в Україні у формі публічних акціонерних товариств існують тисячі юридичних осіб. І в зв'язку з цим вони зобов'язані виконувати зайві вимоги, тому що, по суті, ці організації не є публічними», - сказав народний депутат Павло Різаненко під час обговорення законопроекту.

За його словами, в проекті закону удосконалено статті, що стосуються оформлення, затвердження, публікації проспекту цінних паперів та терміну дії такого проспекту. Зокрема, скасовано оприлюднення проспекту цінних паперів у паперовій формі. Також удосконалено норми, що стосуються регулярної інформації про емітента. Знижений поріг розкриття інформації про власників голосуючих акцій приватних акціонерних товариств з 10% до 5%.

За оцінками Нацкомісії з цінних папепрів (НКЦПФР), нині мінімальні витрати ПАТ на розкриття інформації становлять близько 21 тис. грн на рік, тоді як у разі відмови від статусу ПАТ та ухвалення цього законопроекту вони скоротяться до 5,6 тис. грн.