Верховна Рада ухвалила за основу законопроект авторства президента Володимира Зеленського про внесення змін до законодавчих актів щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства. Якщо закон ухвалять, то НАБУ і ДБР отримують право на прослуховування телефонів, а підозрюваних у тяжких і особливо тяжких корупційних злочинах суди зможуть брати під варту без права внесення застави. Законопроект у першому читанні підтримали 297 народних депутатів у вівторок, 10 вересня.
Як повідомила агенція «Інтерфакс-Україна», законопроект, зокрема, передбачає скасування так званої «поправки Лозового», яка стосувалася термінів проведення досудового розслідування, призначення і проведення експертизи.
Зокрема, автори пропонують у ст. 219 КПК залишити положення про те, що досудове розслідування має бути завершено протягом місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку і протягом двох місяців із дня повідомлення про підозру у вчиненні злочину. При цьому виключаються положення про терміни досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру.
Крім того, згідно із запропонованими змінами в ст.183 КПК, суд під час ухвалення рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою матиме право не визначати розмір застави в кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину.
Крім того, ініціативою пропонується надати Національному антикорупційному бюро (НАБУ) і Державному бюро розслідувань (ДБР) повноваження знімати інформацію з транспортних телекомунікаційних мереж у рамках негласних слідчих дій.
У законі про НАБУ також уточнюються адміністративні повноваження директора НАБУ, а також встановлюються спеціальні положення для проведення конкурсу на зайняття посади негласних штатних співробітників НАБУ.
Водночас пропонується з низки законодавчих актів вилучити норму про те, що обшук, затримання народного депутата чи огляд особистих речей, житла, службового приміщення нардепа можливі лише за згодою Верховної Ради на притягнення до кримінальної відповідальності.
Як відомо, Верховна Рада 8-го скликання 3 жовтня 2017 року ухвалила законопроект про внесення змін до низки кодексів, запустивши таким чином судову реформу. Ініціативу в цілому затвердили з урахуванням поправки №109 тодішнього народного депутата Андрія Лозового з фракція «Радикальної партії» Олега Ляшка, якою пропонувалося змінити низку статей КПК. Ці зміни викликали резонанс. Вони, зокрема, передбачають обов'язкове отримання санкції суду на проведення експертиз у кримінальних провадженнях. Крім того, згідно з поправкою Лозового, в разі відмови судді у задоволенні клопотання про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння слідчий або прокурор не мають права повторно звертатися з проханням до судді про санкції на обшук, якщо не зазначені нові обставини, які раніше не розглядав слідчий суддя.
22 березня 2018 року народні депутати частково усунули негативні наслідки поправки Лозового, яку було враховано при внесенні змін до КПК.
Керівники правоохоронних органів заявляли про те, що "поправка Лозового" призвела до виникнення великих черг у судах, що значно ускладнило роботу правоохоронних органів.