Верховна Рада на позачерговому пленарному засіданні 4 березня підтримала призначення віце-прем'єр-міністра – міністра розвитку громад і територій львів'янина Дениса Шмигаля новим прем’єр-міністром України за поданням президента Володимира Зеленського.
За відповідне рішення проголосував 291 депутат, зокрема 242 представники фракції «Слуга народу», 18 депутатів групи «За майбутнє», 17 депутатів з групи «Довіра» та 14 позафракційних нардепів. Фракції «Опозиційна платформа – За життя», «Європейська солідарність», «Батьківщина» та «Голос» кандидатуру нового прем’єра не підтримали.
Виступаючи перед голосування, Денис Шмигаль назвав цілями нового Кабміну ті цілі, які ставив президент перед попереднім урядом, але які цей уряд, за його словами, не довів до кінця. Зокрема, йдеться про посилення економічного блоку, що має забезпечити зростання промисловості й аграрного сектору, продовження реформи децентралізації та проектів «Велике будівництво», доступних кредитів для малого бізнесу й іпотечних кредитів для населення, а також завершення війни на Донбасі та повернення Криму.
Крім того, Денис Шмигаль вважає за потрібне переглянути бюджет на 2020 рік, збільшити соціальні виплати населенню, у той же час зменшивши розміри зарплат і премій для посадовців, а також погасити заборгованість перед шахтарями. Окремо новий прем’єр-міністр відзначив важливість достатнього медичного забезпечення та вчасного і повного інформування населення у зв’язку із загрозою коронавірусу Covid-2019.
Також Верховна Рада затвердила новий склад Кабміну за поданням Дениса Шмигаля:
- Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Вадим Пристайко, який в уряді Гончарука очолював міністерство закордонних справ
- Віце-прем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасовано окупованих територій – Олексій Резніков, який представляє Україну в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи, був секретарем Київради у 2014-2015 роках і заступником голови КМДА у 2016-2018 роках, а до приходу в політику займався адвокатською діяльністю
- Віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації – Михайло Федоров, який займав цю ж посаду в уряді Гончарука
- Міністр внутрішніх справ – Арсен Аваков, який також займав цю посаду в уряді Гончарука
- Міністр у справах ветеранів – Сергій Бессараб, генерал-лейтенант, колишній перший заступник командувача Сухопутних військ ЗСУ у 2012-2015 роках, заступник начальника Генштабу з 2015 року
- Міністр молоді і спорту – Вадим Гутцайт, олімпійський чемпіон з фехтування, віце-президент Федерації фехтування України
- Міністр охорони здоров’я – Ілля Ємець, який очолював це міністерство у 2010-2011 роках, директор Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ
- Міністр інфраструктури – Владислав Криклій, який займав цю ж посаду в уряді Гончарука
- Міністр соціальної політики – Марина Лазебна, колишня голова Державної служби зайнятості (призначена Віктором Януковичем у травні 2013 році, відтак уряд Арсентія Яценюка ліквідував цю службу в березні 2014 року), трохи більше місяця у 2019 році очолювала Державну соціальну службу
- Міністр юстиції – Денис Малюська, який займав цю посаду в уряді Гончарука
- Міністр Кабміну – Олег Немчінов, львів’янин, учасник АТО, держсекретар міністерства молоді і спорту
- Міністр фінансів – Ігор Уманський, який двічі був першим заступником міністра фінансів, а у 2009-2010 виконував обов’язки міністра фінансів
- Міністр розвитку громад і територій – Олексій Чернишов, який з жовтня 2019 року був головою Київської облдержадміністрації
За відповідне рішення проголосували 277 депутатів, серед яких не було жодного представника фракцій «Опозиційна платформа – За життя», «Європейська солідарність», «Батьківщина» та «Голос». До голосування більшість депутатів, які не входять до монобільшості, зауважували, що не збираються голосувати за новий список міністрів, оскільки він складався поспіхом та голосується пакетом. Зокрема, депутати фракції «Голос» взагалі відмовилися голосувати за запропонований Шмигалем склад Кабміну пакетом і покинули залу засідання.
Додамо, що запропонований Шмигалем склад Кабміну також критикували через недотримання гендерної рівності. Так, у ньому є лише одна жінка – міністерка соцполітики Марина Лазебна, яку, до слова, під час оголошення списку міністрів перед голосуванням Денис Шмигаль спершу забув назвати взагалі. Пізніше він вибачився і сказав, що в Кабміні є ще 4 вакансії: «Ведемо перемовини з жінками».
Тим часом за поданням Володимира Зеленського Верховна Рада призначила міністром закордонних справ Дмитра Кулебу, який в уряді Гончарука був віце-прем’єром з питань європейської і євроатлантичної інтеграції, а міністром оборони – Андрія Тарана, який був начальником управління в Міноборони, заступником керівника Головного управління розвідки Міноборони, першим заступником командувача Сухопутних військ ЗСУ. За Тарана проголосували 285 депутатів, за Кулебу – 288.
Раніше під час засідання Верховна Рада підтримала заяву про відставку прем'єр-міністра Олексія Гончарука, яку він подав напередодні. За відповідне рішення проголосували 353 депутати.
«Мені не соромно за наш уряд, але усі б ми хотіли ним пишатися. Цей уряд зробив більше, ніж усі попередні разом взяті. Але це скоріше мінус попереднім Кабмінам, а не плюс теперішньому», – сказав перед голосуванням президент Володимир Зеленський.
У свою чергу Гончарук, виступаючи перед Верховною Радою, сказав, що 6 місяців – короткий строк для оцінки роботи будь-якого уряду, проте він впевнений, що українці відчули результати.
«Ми перекрили багато тіньових схем, тому за останні місяці на нас вилились тони бруду в ЗМІ. Але ми не відступили, і я хочу подякувати за це нашим міністрам, які багато разів ухвалювали складні рішення... Ми насправді зробили дуже багато, але я розумію, що цього недостатньо», – сказав він.
Хто такий Денис Шмигаль?
Денис Шмигаль – 44-річний львів'янин, науковець та громадсько-політичний діяч. У 2014 році невдало балотувався у народні депутати Верховної Ради по виборчому округу №121 (Львівська область) як самовисуванець. У 2015 році також балотувався до Львівської облради від партії «Народний контроль».
У січні 2018 року Шмигаль став директором Бурштинської ТЕС (ПАТ ДТЕК «Західенерго»). До цього обіймав посаду голови департаменту економічного розвитку, торгівлі та промисловості Львівської ОДА, був заступником начальника ГУ Міндоходів у Львівській області.
У червні 2019 року Денис Шмигаль був одним з трьох кандидатів на посаду голови Львівської ОДА, проте натомість 2 серпня 2019 року очолив Івано-Франківську ОДА. З 5 лютого був віце-прем'єр-міністром – міністром розвитку громад і територій.