У четвер, 4 червня до Конституційного Суду надійшло подання Верховного суду щодо конституційності встановлення обмежень на час карантину, передбачених положеннями деяких постанов і законів, які ухвалили уряд і парламент.
У своєму поданні Верховний суд просить перевірити на конституційність низку пунктів урядової постанови №392, якою карантин продовжено до 22 червня і запроваджено етапи його послаблення, а також закон, яким Верховна Рада змінила держбюджет-2020 через коронавірус.
Верховний суд звертає увагу, що передбачені Кабміном протиепідемічні заходи, пов’язані з самоізоляцією, обмежують право особи на свободу пересування, право вільно залишати територію України, права на мирні зібрання (останні два можуть бути обмежені лише законом, а не актами уряду). Крім того, йшлося у поданні пленуму ВС, акти Кабміну обмежують інші конституційні права, що можливо лише в умовах надзвичайного або воєнного стану: права на підприємницьку діяльність і на доступ до медичної допомоги.
У ВС також є питання щодо дозволу одним суб’єктам господарювання працювати, а іншим – ні, оскільки, згідно із Конституцією, громадяни мають рівні конституційні права і свободи.
Окремо судді обурилися тим, що, змінивши держбюджет, депутати знизили їхню зарплату, тоді як решта держслужбовців, як стверджують автори подання, цих змін не відчують. На думку суддів, це порушує засади їхньої незалежності.
Верховний суд закликав КСУ розглянути це подання невідкладно упродовж місяця.
Нагадаємо, згідно з останньою постановою уряду, карантин в Україні триватиме до 22 червня. Але вже з 5 червня настане черговий етап його послаблення.