Верховний суд РФ залишив у силі вироки українцям Миколі Карпюку та Станіславу Клиху

17:10, 26 жовтня 2016

Верховний суд Росії у середу, 26 жовтня, визнав законним вирок українським громадянам Миколі Карпюку та Станіславу Клиху, засуджених до позбавлення волі у справі про участь в бойових діях проти федеральних військ у першій чеченській війні в складі організації УНА-УНСО. Про це повідомила «Медиазона».

Суд залишив в силі попереднє рішення чеченського суду.

«ВС постановляє: скасувати окрему ухвалу щодо адвокатів Дубровіної та Іцлаєва, вирок Верховного Суду Чеченської республіки Клиху і Карпюку залишити без змін, їхню апеляційну скаргу – без задоволення», – заявив суддя.

Суд оголосив лише вступну та резолютивну частини рішення.

За словами адвоката Іллі Новікова, вступ вироку в силу відкриває нові можливості для переговорів про обмін Клиха і Карпюка.

«Ми знаємо, що це можливо, що це буває», – зазначив він.

Як відомо, Верховний суд Чечні 26 травня засудив Карпюка і Клиха до 22,5 і 20 років ув’язнення відповідно.

За версією російського слідства, Клих і Карпюк були членами організації УНА-УНСО і наприкінці 1994 - початку 1995 року воювали проти російських федеральних сил у складі озброєних формувань самопроголошеної республіки Ічкерія.

Їх заарештували у 2014 році. За свідченнями затриманих, до них з того часу застосовували тортури. Під час тортур українці навіть дали свідчення, що у чеченській війні брав участь прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Проте пізніше відмовилися від цих свідчень, вибачились за них, посилаючись на тортури.

Обидва заперечували всі обвинувачення, Клих заявляв, що взагалі ніколи не був в Чечні.

Чеченський суд відмовився приєднати до справи матеріали від Генпрокуратури України, які свідчили на користь невинуватості Клиха і Карпюка.

У лютому в Росії правозахисний центр «Меморіал», який проаналізував матеріали справи Клиха і Карпюка, дійшов висновку, що звинувачення проти них сфальсифіковані і суперечать реальній картині подій часів Першої та Другої чеченських воєн. Відтак організація визнала Карпюка і Клиха політичними в’язнями.