Вибір незрячих залежить від їхніх родичів

20:11, 25 жовтня 2015

Незрячі в Україні не завжди мають змогу проголосувати, бо залежать від родичів. Виборцям, які не бачать, дозволено брати в помічники людину, якій вони довіряють. Однак, близькі можуть мешкати в інших містах, а чужим чи сусідам не завжди можна довіритись.

Марія Сирота ходить на вибори у супроводі сина. Він допомагає їй голосувати, відколи навчився писати.

«Мені ще не було вісімнадцяти, але все робилось під опікою мами, – каже Андрій, який супроводжує незрячу маму на вибори. – Що мама скаже, то там і ставлю галочку. Інакше і не може бути». 

Пані Марія довіряє сину на сто відсотків. Каже, що голосувати із супроводом не надто зручно.

«Сам, коли захотів, тоді і пішов, а так залежний від когось. Потрібно підлаштовуватись під когось», – пояснює пані Марія.

На ДВК № 462-114, що знаходиться у школі №78 на вулиці Замарстинівській, незрячих голосує найбільше.  Додаткових документів та довідок у них не вимагають – достатньо лише паспорта.

«Супроводжуючі особи мають при собі печатку, яка є своєрідним підписом незрячої людини, – зазначила голова ДВК Марія Телішевська. – Вони заходять лише двоє, ні спостерігачі, не члени комісії заходити не можуть в одну кабінку».

Лише у Львові близько тисячі незрячих виборців, та деякі з них до дільниць так і не доходять. До прикладу, якщо їхні діти мешкають в інших містах і не можуть провести батьків на вибори. Також на заваді відсутність інфраструктури та погане транспортне сполучення. А ще вибір доводиться робити в останній момент, адже ознайомитись зі списком кандидатів майже не можливо.

«У деяких кандидатів на мера було багато реклами, а в деяких зовсім мало. А про кандидатів в депутати і міської, і обласної рад дуже мало інформації», – каже Марія Сирота. – «В Швеції це не бере на себе не кандидат, це бере на себе держава. Людей, які не бачать, забезпечують інформацією про кандидатів, – пояснює голова правління ЛОО УТОС Любов Кукуруза. – Це або аудіозапис, або брайлівський варіант, інформація вся про кандидатів приходить додому».

Щодо виборів, то тут Любов Кукуруза найкращою практикою вважає американську. У Штатах незрячі можуть голосувати вдома через комп'ютер. Є ще багато способів. Однак, всі вони мають свої недоліки. Не вихід і друкувати бюлетені шрифтом Брайля. Адже у Львові ним володіє лише одна п'ята незрячих.