Виборча кампанія-2012 може стати найдорожчою в історії України

11:35, 2 жовтня 2012

Виборча кампанія цього року може стати найдорожчою в історії України – політики почали її на кілька місяців раніше офіційного терміну і вже вклали в рекламу близько 500 млн грн. До виборів ця цифра може подвоїтися – вже зараз телеканали встановлюють для політиків ціни у чотири-п'ять разів вищу, ніж для комерційних рекламодавців.

За даними медіаагентства Zenith Optimedia, станом на 23 вересня партії сумарно закупили 37 тис. рекламних телевізійних рейтингів (одиниця продажу реклами на ТВ), більше 100 тис. зовнішніх площ і близько 120 млн квадратних міліметрів рекламної площі в пресі, пише газета "Коммерсант-Украина".

Досі найдорожчими вважалися парламентські вибори 2007 року. Тоді, згідно з офіційними даними ЦВК, загальний обсяг виборчих фондів 20 партій і блоків становив 581,4 млн грн, а, за оцінками експертів, їх загальні витрати на рекламу перевищили 800 млн грн. Як наголошують експерти, президентські і парламентські вибори не порівнюють.

У нинішній кампанії на національному рівні активно рекламуються тільки 8 партій, але їх загальний медіабюджет вже перевищив 500 млн грн.

За прогнозами експертів, незабаром ця цифра збільшиться вдвічі - найбільше реклами закуповується саме в останній місяць перед виборами.

Як зазначив керівник продажу однієї із найбільших телевізійних груп, ТВ-реклама обходиться політичному рекламодавцю в чотири-п'ять разів дорожче, ніж комерційному. "Є офіційні ціни, які канали зобов'язані опублікувати в "Голосі України", але ці цифри мають мало спільного з дійсністю. Справжні гроші приходять на телеканал не з виборчих рахунків партій, а безпосередньо, готівкою", – пояснив  він. Крім того, як і у випадку з комерційною рекламою, для політичних роликів телеканали застосовують систему націнок.

Нагадаємо, рекламні кампанії партій у цьому році почалися задовго до офіційного старту виборчої кампанії. Перші ролики лідера партії "Україна - Вперед!" Наталії Королевської та Партії регіонів з'явилися в ТВ-ефірі всередині весни, а зовнішня реклама КПУ – ще раніше – у січні.

При цьому, відповідно до закону "Про вибори", політична агітація і реклама дозволені лише після початку виборчої кампанії – з 30 липня.

Нагадаємо, на виборчих дільницях під час виборів до Верховної Ради 28 жовтня будуть задіяні відеокамери. Однак у режимі прямої трансляції вони працюватимуть лише під час самого голосування, а не підрахунку голосів. 4 червня Рада виділила ЦВК 993,6 млн грн для оснащення виборчих дільниць на парламентських виборах системами відеоспостереження. Наступного дня український парламент ухвалив закон "Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів 28 жовтня 2012 року". Янукович підписав цей закон 3 серпня.

Раніше заступник голови ЦВК Андрій Магера заявляв, що нещодавній досвід застосування камер відеоспостереження у Росії не виправдав себе. Більше того, переконаний він, це занадто дорогий спосіб для виборів.  Натомість керівник місії Європейської мережі організацій з моніторингу виборів ENEMO Пітер Новотні вважає, що система відеоспостереження запроваджена на виборчих дільницях, має фіксувати не тільки перебіг голосування, а і процес підрахунку голосів.