Виборчі округи треба «нарізати» прозоро, – громадські експерти

13:55, 5 березня 2012

Громадський консорціум виборчих ініціатив виступив із заявою, в якій наголосив, що діючий новий Закон «Про вибори народних депутатів України» містить низку прогалин у частині визначення меж виборчих округів.

Консорціум зазначає, що питання визначення меж округів вирішуватиметься Центральною виборчою комісією, і саме від позиції ЦВК залежатиме дотримання принципів політичної нейтральності, прозорості та демократичності під час цього процесу. ЦВК має визначати кількість округів у регіонах та встановлювати межі округів у кожному з регіонів публічно і відкрито, вважають громадські експерти. Принципи, які будуть покладені в основу рішень ЦВК щодо утворення виборчих округів, мають бути пояснені та належним чином аргументовані.

Водночас Консорціум наполягає на потребі дотримання ряду принципів в утворенні одномандатних виборчих округів на майбутніх парламентських виборах. Зокрема, для запобігання зловживання «виборчою географією» при утворені виборчих округів має обов’язково враховуватись принцип неперервності меж виборчих округів.

Кількість одномандатних виборчих округів у кожній області має визначатись з обов’язковим дотриманням принципу пропорційності кількості виборців у цьому регіоні до загальної кількості виборців в Україні. Такий підхід дозволить забезпечить рівне представництво виборців кожної області у парламенті.

Виборчі округи мають бути компактними і максимально враховувати межі районів та міст обласного значення з метою забезпечення належної виборчої логістики.

Хоча закон «Про вибори народних депутатів України» допускає граничне відхилення кількості виборців від орієнтовної середньої кількості виборців в окрузі до 12%, виборчі округи мають утворюватись з максимальним наближенням до цієї середньої кількості виборців. Це дозволить забезпечити рівну «вагу» голосів виборців та рівні умови у здійсненні передвиборної агітації.

Зазначимо, ЦВК, відповідно до закону «Про вибори народних депутатів України» має опублікувати перелік 225 одномандатних округів із зазначенням їх номерів, меж та центрів за 175 днів до дня виборів. Ця дата – 6 травня.

Додамо, що до Громадського консорціуму виборчих ініціатив входять громадські організації, які багато років поспіль стежать за розвитком парламентаризму та виборами в Україні, - «Лабораторія законодавчих ініціатив», «Український незалежний центр політичних досліджень», «Громадянська мережа ОПОРА», «Комітет виборців України».