Вибори в Києві залежатимуть від переможця президентських, - експерт

13:05, 31 травня 2013

Вибори до Київради нинішнього року не гарантують перемоги представникам влади. Про це заявив директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко, коментуючи вигоду для влади від відкладення цих виборів на 2015 рік рішенням Конституційного Суду.

Він зазначає, що підтвердженням цьому є результати виборів минулого року, пише Тиждень.ua.

«Вибори 2012 року показали, що нинішня влада в Києві – непопулярна. Тобто зараз шанси отримати лояльну провладну більшість і обрання потрібного кандидата на посаду київського міського голови було би дуже складно. Опозиція, скоріше за все, перемогла би на київських виборах. Тому ясно, що з політичної точки зору це (проведення виборів в цьому році. – Ред.) зараз невигідно», – вважає Якименко.

Як зауважує експерт, а тому справа пересувається на 2015 рік, при чому вже після проведення президентських виборів.

«Зрозуміло, що вона вже буде пов’язана з результатами цих виборів. А результати президентських виборів поки неоднозначні, їх складно прогнозувати. Хоча ясно, що питання київських виборів залежатиме від переможця президентських», – переконаний він.

Якименко також погоджується, що рішення КС підтвердило, що «суд тлумачить Конституцію так, як це вигідно чинній владі».

«Якщо дивитися на формальний бік справи, то в Конституції справді йдеться тільки про термін повноважень місцевих рад і голів, обраних на чергових виборах. А обрання на позачергових виборах вона взагалі нічим не аргументує. Це і створило передумови такого рішення, як зазначив суддя-доповідач КС, разового, яке не обмежує право громадян обирати органи влади, брати участь в управлінні державними справами. Але ж тут є питання пріоритетів, що є вищим: право громадян обирати через певний регулярний проміжок часу владу чи норма про одночасне проведення виборів», – зазначив він, додавши, що, «за великим рахунком, нікого не хвилює одночасно відбуваються вибори чи ні».

Якименко також вважає, що у такому рішенні КС є політична складова.

«Хоча буквальна передумова – це текст Конституції. Тобто проблема законодавства звісно існує, що дає можливість її тлумачити, виходячи з певних політичних міркувань. В Конституції неможливо все передбачити. І саме для цього існує КС, який виходячи з духу Конституції має її тлумачити. Але там, де є можливість тлумачити, там є можливість різних інтерпретацій», – підсумував він.

Нагадаємо, Конституційний суд України 30 травня прийняв рішення, що вибори в Києві повинні проводитися одночасно з місцевими виборами у жовтні 2015 року.

Опозиція має намір просити Венеціанську комісію оцінити правові аспекти рішення КС і пропонує Раді провести вибори у Києві у жовтні цього року.