Виборці Донбасу: «Яке голосування? Нам би зиму пережити»

09:18, 20 жовтня 2014

За тиждень до проведення в Україні дострокових парламентських виборів журналісти з'ясували, як готуються до голосування в охоплених війною регіонах України.

В місті Дебальцеве Донецької області – одній з найгарячіших точок Донбасу, де постійно чутні вибухи, зруйновані будинки, про проведення в Україні виборів до Верховної Ради чули не всі.

«А вибори у нас проходять? Я просто не чув», – зізнався житель Дебальцевого Олександр, якого цитують Подробности.

«Коли йдуть бойові дії, ну які вибори, ну?» – Риторично запитав житель Дебальцевого Юрій.

Чи будуть вибори в Дебальцевому, поки не зрозуміло. В Будинок культури при обстрілі потрапив снаряд. Тепер будівля аварійна, тож голосувати там люди бояться.

«Я не піду з інстинкту самозбереження, розумієте?» – Запевнив Юрій.

Але багато хто все ж має намір голосувати.

«Потрібно підтримати нашу українську владу. Ми вже спробували з ДНР і чули, які там порядки, тому ми повністю підтримуємо українські війська», – розповіла мешканка Дебальцевого Олена.

В Авдіївці Донецької області про те, що хтось когось кудись обирає, знають лише з теленовин.

«Які вибори, про що ви говорите? Нам хоча б якось прожити цю зиму, ніхто до нас не приходить, ні кандидати, ні начальство, ніхто», – розповіли жителі міста Олександр Павлович і Олександра Дмитрівна.

У Донецькій області планується провести вибори в 13 округах з 21. Кому війна тут – не перешкода, так це кандидатам. У Донецькій області рекорд:  299 осіб хочуть потрапити в парламент. Найстаршому – 81 рік. Реєструються навіть в самому Донецьку, охопленому бойовими діями.

У містах, які контролює українська влада і військові, до виборів готуються повним ходом. У Краматорську політична реклама на кожному другому білборді і сітілайті, листівками обклеєні громадський транспорт та усі супермаркети міста. В окружкомі - жеребкування, там розподіляють місця в дільничних комісіях. Це на минулих президентських виборах охочих працювати в комісіях вдень з вогнем не могли знайти, а зараз таких – навіть перебір.

Втім, навіть в округах, де вибори відбудуться, проголосувати зможуть не всі, адже деякі будинки розграбовано, а документи з них – викрадено.

«Я приїхала, а будинок вже розкрадено, документів немає, бабусю не можу знайти, тата не можу знайти. Де вони або виїхали, або загинули – не знаю», – розповіла переселенка Олена Шепелєва.

Щодо Луганської області, то тут готуються проводити вибори у п'яти округах. В шістьох відкрити дільниці неможливо. Окружкоми переносять з окупованих територій. Як, наприклад, з Луганська в Новоайдар.

«Сама комісія повноцінно досі не працює. І який сенс їй працювати, якщо вона знаходиться на українській території, але не може ніякої діяльності вести на своєму окрузі?» – заявив представник луганського відділення ГМ «ОПОРА» Олексій Кормілецький.

Багато хто боїться йти працювати на дільниці.

«Погрожували розправитися з сім'єю. Страшно, але я – патріот України, мені чесно не страшно», – розповідає член дільничної комісії у Рубіжному Олексій Татарченко.

«На цей момент немає роз'яснення ні ЦВК, ні представників влади, чи зможуть вони нам забезпечити безпеку на виборчих дільницях», – Скаржиться голова ОВК №112 (Рубіжне) Андрій Блінов.

Що стосується залучених до АТО бійців, то на передовій і в окопах про політику, якщо і згадують, то незлим тихим словом.

У тих, хто живе в лісах і полях, інші проблеми – як вижити під обстрілами і не замерзнути вночі.

«Ми живемо ось так, ось подивіться, ось так ми живемо. Які вибори? Які вибори зараз? Ви армію нагодуйте – одягніть, а на вибори витрачаються мільйони доларів», – розповідає місцевий житель Сергій.

З військовослужбовцями простіше – вони голосують за військовими квитками, а командири вже складають списки і графіки голосування. А ось добровольцям без паспортів на виборчі дільниці – зась.

«До 50 тисяч осіб мають у нас таку проблему разом з добровольцями, за яким документом голосувати, на яких виборчих дільницях голосувати», – розповіла заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна.

ЦВК подала законопроект до парламенту, який дозволив би добровольцям голосувати за військовим квитком. Але у депутатів руки до нього ще  не дійшли.

Вона розраховує, що, можливо, у понеділок, 20 жовтня, парламент все-таки дасть право голосу добровольцям, адже депутати зберуться на позачергове засідання.

Крім того, багато бійців АТО не зможуть проголосувати, бо стоять на постах.

«Велика частина не зможе проголосувати, я впевнений, тільки тому, що вона займає позиції», – констатував боєць Олександр.

По окопах з урною ніхто ходити не буде. А підвозити бійців на ділянки - небезпечно.

«Дуже складно уявити ситуацію, коли централізовано виїжджають автобуси з добровольцями, і військовими, і правоохоронцями на виборчу дільницю. Це означає, що ми створюємо зайвий ризик саме для них», – визнав голова правління Комітету виборців України Олексій Кошель.