Українці мають усі шанси залишитись у зимові морози без світла та тепла: запасів енергоносіїв, які вдалось накопичити, вистачить лише на помірну зиму, попереджають експерти. Якщо ж зима буде холодною та затяжною, знову можуть початись масові відключення електроенергії, як це було два роки тому.
«Альтернативи тепловій генерації, яка працює на вугіллі, для того аби замістити «вилітаючі» блоки АЕС немає. Хіба імпорт, або обмеження споживання», – сказав співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
«Це нищівний удар по економіці України. Про жодне зростання не буде йтись, тому що будуть зупинятися промислові об'єкти. Потім будуть віяльні відключення для населення, – сказав директор енергетичних програм Центру світової економіки Валентин Землянський. – Це ще не найбільш негативний сценарій. Якщо не будемо звертатись по допомогу до Російської Федерації, то будуть або локальні «блекнути», коли буде виходити з ладу електричне обладнання у певних регіонах і люди залишатимуться без електрики, або заморожування міст, коли не витримає інфраструктура перепадів температури».
Проблема в тому, що атомна енергетика, на яку зробили ставку, не витримала навантаження. Відтак, окрім планових ремонтів, частина енергоблоків вийшла з експлуатації на в позапланові ремонти. Аби компенсувати нестачу електроенергії, яка виникла через це, тепловим енергоблокам довелось брати на себе додаткове навантаження. Як наслідок, з липня замість того, аби накопичувати запаси вугілля на зиму, ТЕС довелось спалювати додаткові обсяги вугілля.
«Спрацювання вугілля становило близько 100 тисяч тонн на добу, за норми 60 тисяч тонн. Тобто склади спрацьовувались замість того, щоб наповнюватись», – зазначив Валентин Землянський.
За словами експерта, справа не стільки в тому, яка кількість вугілля на складах, скільки в тому, чи будуть станції забезпечені безперебійним постачанням вугілля. А це в свою чергу залежить і від того, як працюватиме вугільна промисловість, яка у нас в критичному стані, чи не буде загострення ситуації на Сході, чи буде імпорт вугілля.