Василь Барвінський був не лише яскравим піаністом, композитором, він більше 30 років був на чолі музичного життя Львова, керував консерваторією, більше того, відкрив філії інституту у менших містечках Галичини.
А далі прийшли комуністи і змусили композитора підписати документ: «Дозволяю знищити мої рукописи». Маестро на 10 років заслали у мордовські табори, а його ноти спалили у дворі філармонії.
«Вони горіли у подвір'ї нинішньої філармонії, оточені каменицями, таке як криниця. Свідки були, я свідків знала особисто. І коли Василь Барвінський повернувся з таборів, він ходив по архівах, він не вірив, що все знищили. А ви розумієте, що для творця знищення його доробку. Це ціле життя, це більша трагедія, ніж втрачене життя», ― розповіла Стефанія Павлишин, професор, доктор мистецтвознавства.
Стефанія Павлишин допомагала композитору після повернення із Сибіру шукати його твори в архівах. Каже, деякі Барвінський по пам'яті заново відновлював.
«Він ходив, він шукав, він розпитував. Я раз виходила з філармонії і він йшов з тою людиною, яка знищила його твори, а він знав хто це. І той чоловік, коло маестро ходив, щоб скористати, щось про нього написати, видати, так фальшиво ― під руку з ним йшов. Я йшла за ними. Ми дійшли до пам'ятника Міцкевичу, вони попрощалися, я підійшла до Барвінського і кажу: як ви можете з ним взагалі розмовляти? Це ж він знищив ваші рукописи. А він сказав: людям треба прощати. Такою він був людиною», ― згадала Стефанія Павлишин.
Не випадково тепер барельєф Василю Барвінському відкрили саме у філармонії.
«Він був музичним патроном Львова протягом практично півстоліття. Львів, філармонія, музика ― це все тотожно. Він був директором Львівського музичного інституту, згодом консерваторії більше 30 років і останній період його директорства був у цьому приміщенні», ― пояснив генеральний директор Львівської філармонії Володимир Сивохіп.
Більшість творів Василя Барвінського вперше прозвучали саме на сцені філармонії. Тому символічно зараз виконали його концерти піаністка Оксана Рапіта, віолончеліст Тарас Менцінський та Симфонічний оркестр оперної студії музичної академії.
«Він є новатором у всьому і багато в чому ми не розкрили цієї музики вповні, як вона того заслуговує. І мені здається, що душа українська читається у творах Барвінського, ідеї українські, багатство мови навіть», ― розповіла заслужена артистка України Оксана Рапіта.