Ефір телепередачі «Чесно. Фільтруй раду» 14 жовтня, присвячений виборчому округу №117, відзначився відсутністю на ньому кандидата від Об’єднаної опозиції Ігоря Васюника. За його словами, він був у Києві на марші, приуроченому до 70-річчя УПА, і не встиг вчасно повернутися до Львова на автомобілі.
На знімальному майданчику Ігор Васюник з’явився за дві хвилини до кінця «живого» ефіру. За його ж словами, в студію він прийшов на десять хвилин раніше, але на майданчик його не пускали – що, загалом, не дивно, враховуючи, що «живий» ефір підходив до кінця, проміжних рекламних блоків чи роликів уже не планувалося, і технічної можливості бодай підключити йому мікрофон уже банально не було.
Тим не менше, вся ситуація викликала в кандидата в народні депутати доволі бурхливе невдоволення – зокрема, тому, що запитання і зауваження до нього в прямому ефірі прозвучали, а дати на них відповіді він не зміг. Відтак, аби заспокоїти розбурхану атмосферу, автор цих рядків запропонував Ігорю Васюнику тут же у студії ці відповіді записати – на що кандидат без особливих вагань погодився.
Формат розмови був максимально наближеним до правил прямого ефіру передачі «Чесно»: півтори хвилини на одну відповідь. Також, аби зберегти безпосередність розмови, було домовлено, що відповіді Ігоря Васюника надаватимуться «asis», без редагування і без вичитки з боку інтерв’юйованого.
Отже, пропонуємо до уваги читачів відповіді Ігоря Васюника у письмовому вигляді, а також у форматі аудіо.
Що ж до питання, що для кандидата важливіше – пройти люстрацію в прямому ефірі чи взяти участь у марші в Києві – то на нього кожен може дати відповідь сам.
***
- Першим запитанням, яке я озвучив, було те, що викликає сумнів прозорість критеріїв, за якими вас обрано кандидатом від Об’єднаної опозиції. Вони не до кінця зрозумілі, не до кінця чіткі. Поясніть, будь ласка, за якими критеріями вас відібрали.
- Я – в політичній партії «Фронт Змін» з моменту заснування, і проводжу досить активну діяльність, приймаю участь у всіх акціях партійних, у всіх кампаніях, які проводить партія. Те, що мене висунула Об’єднана опозиція, свідчить про те, що до мене є довіра. Я не бачу ніяких якихось скритих критеріїв. Якщо ви їх бачите, то, будь ласка, скажіть.
- Ну, деякі кандидати, ваші суперники по округу, висловлювали щодо них сумніви. Зокрема, Тарас Стецьків назвав на цьому тижні на прес-конференції конкретно Ваше прізвище і прізвище пана Хміля – що незрозуміло, за якими критеріями…
- Хай Тарас Стецьків дасть спочатку відповідь, чому він відмовився від балотування в Яворівському, Жовківському районі, чому він відмовився від балотування в Перемишлянському районі. Мені здається, що Тарас Стецьків розраховував дуже довго торгуватися для того, щоб виторгувати собі місце в списку. Хай він відповість за себе, а я буду відповідати за себе. Я би не хотів, щоб він відповідав за мене. Тим більше, що він в політиці вже 22 роки.
- Зрозуміло. Наступне моє питання стосувалося часу, коли ви були депутатом Львівської обласної ради і працювали в НАК «Нафтогаз України». Був такий випадок, коли ви приїхали сюди на сесію, а потім НАК «Нафтогаз» звернувся до Львівської обласної ради за відшкодуванням заробітної плати за два дні. Хоча ви в той самий період заявляли, що для вас депутатство є справою честі та громадянським обов’язком. Незрозуміло, звідки така дріб’язковість щодо коштів, і як це взагалі корелюється з Вашими словами.
- Ви вбачаєте тут якісь моменти корупції?
- Я вбачаю тут не стільки моменти корупції, скільки суперечність між словами «Це – мій обов’язок громадянський» і вимогою оплатити два дні роботи в ЛОР. До речі, скільки там виходило грошей?
- Справа в тому, що згідно законодавства так і повинно бути, відшкодування таке. Це – не мої примхи. Це – напряму відповідальність керівника апарату НАК «Нафтогаз України», який направив такий лист. На жаль, так є. Якби він його не направив, то його можна було б звинуватити в корупційних діях. Він виконував свою професійну роботу.
- Тобто ви не бачите жодної некоректності в такій ситуації?
- Ну, що значить… Є коректність, а є буква закону. Керівник апарату поступив згідно букви закону. Можливо, я вбачаю і некоректність, але це не від мене залежить.
- Добре, наступне питання стосується Вашого благодійного фонду. Він, здається, заснований в 90-х роках за вашої участі. При тому ви стверджуєте, що не використовуєте його, скажімо так, для передвиборчої агітації. Однак, що цікаво, перші згадки про вас у зв’язку з цим фондом в Інтернеті з’являються влітку 2012 року, разом зі стартом передвиборчої кампанії . Чому активізація роботи цього фонду збіглася з початком передвиборчої кампанії?
- Ну, благодійністю я почав займатися з 1993 року. В 2000 році я заснував благодійний фонд «Гуманітарні ініціативи», де по сьогоднішній день є на громадських засадах головою, бо ніколи не був у виконавчій структурі благодійного фонду. Географія діяльності мого благодійного фонду – я вже подавав в звітах – є дуже широкою. Це, практично – територія України: і Київ, і Харків, Львівська область і декілька проектів по Львову. Так. Але я абсолютно не вбачаю тут ніякої некоректності чи непослідовності в діяльності благодійного фонду, і не бачу тут зовсім ніяких моментів, пов’язаних з виборчою кампанією. Фонд працював і працює незалежно від виборів. Виборів з 1990 року пройшло вже дуже багато.
- Коли про цей фонд Ви говорили, наскільки я розумію, з журналістом тижневика “ZIK”, мова йшла про акції, які проводить цей фонд, і видатки, які на це йдуть. Ви, наскільки можна судити з матеріалу, пообіцяли, що повідомите потім, які видатки йдуть, скільки коштів потрачено цим фондом під час передвиборчої кампанії. Досі, як стверджує автор цього матеріалу, цієї обіцянки Ви не виконали.
- Я думаю, що ви просто перекручуєте факти. В мене діяльність фонду є абсолютно прозорою. Я вже сказав, з якого року працює фонд, і взагалі не бачу з тим ніяких проблем. Тим більше, що газета “ZIK”, я би сказав, не те, що коректно, а досить послідовно і чітко описала всю діяльність мого фонду.
(У момент відповіді прес-секретар Ігоря Васюника Тетяна Овчаренко додала: «Ми надіслали повністю звіт, які кошти були витрачені» - прим. авт.)
- Інше питання, яке прозвучало до Вас – правда, вже не від мене – стосувалося часу, коли Ви працювали в НАК «Нафтогаз України». НАКом були виділені кошти для будівництва дороги до Вашого рідного села, наскільки я розумію – до Вашого рідного чи до села, яке має стосунок до вашої родини. Словом, в цьому також бачать можливість корупційних дій, тому що, в принципі, не повинен був би працівник «Нафтогазу» лобіювати виділення таких коштів; і друге, що цікаво – чи ця дорога в принципі збудована? Тому що ж кошти були перераховані…
- Я приймав участь в переговорному процесі між НАК «Нафтогаз України» і Львівською обласною державною адміністрацією щодо багатомільйонного проекту. Біля 65 мільйонів було виділено на Львівську область на розвиток соціальної сфери. За ці кошти була побудована не тільки дорога в Великому Любіні, яка вже, я би сказав, досить багато років є в досить надійному стані. За ці кошти було побудовано багато шкіл, дитячих садочків, за ці кошти була проведена реконструкція онкологічного центру, за ці кошти була проведена реконструкція собору св. Юра – біля 30 об’єктів, на які було виділено фінансування з цих коштів.
Розподілом коштів займалася обласна державна адміністрація і Львівська обласна рада. Вони приймали колективне рішення щодо того, де виділити кошти, де вони вбачають пріоритети виділення цих коштів. Тому не було одноосібного якогось лобіювання виділення коштів тільки на моє рідне село.
- Останнє, що я озвучував – це те, що мені цікаво знати, звідки беруться кошти на Вашу передвиборчу кампанію, тому що, скажімо так, та зовнішня реклама, яка є у Львові, дуже коштовна. Ви є, здається, якщо не лідером, то одним із лідерів за витратами на передвиборчу кампанію. Загалом, не знаю, чи ви про це чули, але у Львові багато говорять про те, що Ви така собі «львівська Королевська» в цьому плані. Реклами багато, вона велика…
- Багато чого чув про себе, такого ще не чув. У мене таке складається враження, що кожен з львівських політиків чи опонентів чи експертів сидить з калькулятором і рахує, скільки Васюник потратив коштів.
- Це КВУ…
- Я свої кошти чітко задекларував у своїй декларації, і вам її подав. Ви могли, мали можливість ознайомитись з моїми задекларованими коштами. Тому повірте мені, по-перше, що я веду абсолютно «білу» і прозору виборчу кампанію. І я надам після виборів свій фінансовий звіт про використання своїх коштів. «Чорну» кампанію, яку ведуть проти мене мої опоненти – вона оцінюється набагато більше, бо крім «чорної» кампанії ще треба вести і «білу» кампанію. Якщо говорити навіть про участь моїх опонентів в телепередачах, то їх – набагато більше, ніж мене.
Ще одне скажу: білборди, які в мене є – а їх не так багато зараз, біля 12 штук…
- Але зате які! На початку Чорновола, наприклад…
- Надають мені рекламні площини мої однопартійці, які є вже багато років, там само, як і я, в політичній партії «Фронт Змін».
- Безкоштовно?
- Ні, не безкоштовно. Майже по собівартості. Тому ті висловлювання щодо того, що моя виборча кампанія є надто дорогою – я вважаю, вони є некоректні, як на мене. Порахуйте «чорну» піар-кампанію проти мене, яка задіяна моїми опонентами.
- Я правильно вас розумію, що Ви свої особисті кошти витрачаєте на зовнішню рекламу?
- Поки що, на сьогоднішній день, вся виборча кампанія побудована за рахунок моїх власних коштів.
- Таке питання: ви сказали, що вам віддають однопартійці «майже по собівартості» ці рекламні площини. «Майже» - з якого боку? Чуть-чуть менше собівартості чи чуть-чуть більше?
- Ні, чуть-чуть більше собівартості, тому що в них теж працюють люди, тому що їм теж потрібно заробляти для того, щоб платити заробітну плату своїм працівникам.