Конституційний Суд України визнав неконституційним пункт закону «Про свободу совісті та релігійних організацій», згідно з яким для проведення публічних богослужінь потрібно отримання дозволу органу місцевої влади.
Як передає «Інтерфакс-Україна», Конституційний Суд у вівторок, 13 вересня, оприлюднив рішення у справі за конституційним поданням уповноваженого Верховної Ради з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 5 ст. 21 закону України «Про свободу совісті і релігійних організацій» від 23 квітня 1991 року (справа про завчасне сповіщення про проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій).
Омбудсмен звернувся до КС з клопотанням розглянути питання конституційності положення цього закону зі змінами, згідно з якими «публічні богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії проводяться щоразу з дозволу відповідної місцевої державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради. Прохання про видачу цього дозволу подається не пізніше, ніж за 10 днів до призначеного строку крім випадків, які не терплять зволікання».
У резолютивній частині рішення КС визнав неконституційними ці положення зазначеного закону, а також указ президії Верховної ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» від 28 липня 1988 року. Вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення.
Тобто тепер замість отримання дозволу на проведення богослужінь до органів місцевого самоврядування потрібно буде подавати повідомлення, як це відбувається в усіх інших випадках, коли йдеться про мирні зібрання. Відтак заборонити проведення публічного богослужіння може лише суд, а не міська рада.
Зазначимо, що у 2013-2014 рр. виконком Львівської міськради, а також депутати ЛМР під час сесії забороняли проведення богослужінь активістами секти Догнала. Після оприлюднення рішення КСУ такі зібрання може заборонити лише суд.