Президент України Петро Порошенко 14 серпня призначив тимчасовим виконувачем обов’язків голови ЛОДА Юрія Турянського, позаштатного радника Ірини Сех. ZAXID.NET з’ясував, чим займався новий керівник області до призначення на цю посаду.
Юрій Турянський – особа не публічна. Навіть його фото знайти виявилось проблемою. Довелось брати зображення із єдиного відео з ним на YouTube.
39-річний кандидат економічних наук з Львівської комерційної академії має три вищі освіти. Дві з них, економічну та юридичну, він здобув у Львові. А у 2012 році закінчив також Івано-Франківський національно-технічний університет нафти та газу, за спеціальністю «інженер-механік із газонафтопроводів».
Для ЛОДА Юрій Турянський, попри його непублічний статус, є далеко не чужою людиною. У 2000-2001 роках протягом шести місяців він працював тут заступником начальника управління вугільної промисловості та паливно-енергетичного комплексу.
Вдруге у стінах ЛОДА він офіційно з’явився 19 березня 2014 року у якості позаштатного радника голови ЛОДА Ірини Сех з питань енергетики ПЕК та ЖКГ. Саме тоді ми почали цікавитись його трудовою біографією, оскільки тривалий час нуртували чутки, що він стане заступником голови ЛОДА. Зокрема, отримали його копію його особового листка з відділу кадрів. Декларацію про доходи в ЛОДА надати відмовились, мотивуючи це тим, що Турянський не є держслужбовцем, а тому не подавав такі документи.
Багато цікавої інформації вже тоді розповіли учасники вугільного ринку Львівської області. Тут його добре знають і відверто називають «злодієм». Наприклад, співвласник вугільної компанії «Світ СР» Роман Жук прямо стверджує, що Турянський продавав крадене вугілля.
«Він продавав по 300 грн за тонну вугілля Червоноградської збагачувальної фабрики, яке коштує 800 грн! Підконтрольні йому структури ухилялися від сплати ПДВ, користувались послугами конвертаційних центрів. Наскільки мені відомо, наразі порушено кримінальне провадження», - заявив Жук у розмові з кореспондентом ZAXID.NET.
Це не єдине кримінальне провадження щодо діяльності фірм, до яких має стосунок Турянський. Наприклад, за інформацією ГУ МВС у Львівській області, вже закінчено досудове слідство щодо незаконного привласнення майна збанкрутілого ВАТ «Облпаливо».
Достеменно відомо, що майно збанкрутілого підприємства (йдеться про 10 паливних складів у 6 районах області), які експерти оцінювали у 8,05 млн грн, у лютому 2013 року придбало ТОВ «Укрбудіндустрія» за 697,8 тис. грн – в 11,5 разів дешевше. Першим засновником та власником «Укрбудіндустрії» був Юрій Турянський. Нині це підприємство перебуває у стані припинення підприємницької діяльності.
Працював Юрій Турянський і в банківському секторі – у 2001-2002 роках був радником у банку «Дністер». У 2003 році він став співвласником рекламної фірми «Українські перспективи». Нині його частка у статутному фонді цієї компанії становить 99,5%.
Сьогодні він також є засновником ПП «Торгівельно-логістичний центр» (надання в оренду майна), ПП «Українська маркетингова група» (будівництво), ПП «Європейське місто» ( будівництво).
Юрій Турянський також займається благодійністю – у 2007 році він заснував всеукраїнську благодійну організацію «Християнська Україна».
Та попри інтереси в рекламі та будівництві, вугілля та енергетика його, однозначно, цікавили більше. У 2008 році Турянський став заступником генерального директора ДП «Львіввугілля» (Сокаль).
А протягом півтора року, з квітня 2010-го по серпень 2011-го, був радником голови правління НАК «Нафтогаз України». Посаду голови тоді обіймав Євген Бакулін, який в березні 2014 року був затриманий в рамках розслідування корупційних схем у газовій сфері. Завдані Бакуліним збитки державі оцінюють приблизно в 4 млрд доларів США.
За словами Романа Жука, Турянський любив представлятися другом Артема Пшонки – сина екс-генпрокурора Віктора Пшонки.
«Це ганьба, що таку людину призначили керувати областю. Де обіцяна люстрація? Як взагалі такі замасковані злодії можуть бути при владі?», - обурюється Жук.
Перелік фірм, де Юрій Турянський був власником або співвласником:
ПП «Спецконтракт» (тепер «Новий Пет»); ПП «Укрінвесткапітал»; ПП «Укрбудіндустрія»; ПП «Європа-Львів» (фірма двічі міняла назву: «Марко Поло Україна», «Текстиль-Альянс»); ПП «Українська промислова группа»; ЗАТ «Західвугілля» (припинило діяльность, правонаступник ТОВ «Укр-вуглепром»).