Винахід львів’ян – серед ста найкращих розробок світу

22:10, 9 квітня 2013

Один з найвпливовіших технічних експертів – американський журнал «Наука і дослідження» (R & D Magazine) - вніс винахід львів'ян поряд з роботами НАСА до списку 100 кращих розробок світу. Наукові співробітники Національного університету «Львівська політехніка» створили портативну та гнучку сонячну електростанцію – гібридну систему з сонячної батареї, суперконденсатора і електронного блоку.

«Гібридна система схожа на листковий пиріг: зверху сонячні батареї, а під ними – суперконденсатор, - розповів газеті "Факти" один з розробників, доктор фізико-математичних наук, професор кафедри фізики Львівської політехніки Григорій Ільчук. - Вона гнеться, кріпиться до чого завгодно. При цьому система ефективніша і значно дешевша від закордонних негнучких аналогів, набагато легша, «бере» і розсіяне світло, безпечніша екологічно. Сфера застосування величезна. Наприклад, освітить і обігріє туристичний намет, забезпечить енергією побутові прилади. Прикріплена до сумки, зарядить ваш мобільний телефон».

Розробку створили на замовлення іноземних інвесторів. «Вони дійсно вели себе дуже насторожено, - підтверджує Григорій Ільчук. - Спершу приїхали до Львова, ознайомилися з нашими розробками, патентами, лабораторіями, а вже потім заговорили про перший етап роботи - створення гнучкого суперконденсатора».

«Наш суперконденсатор, представлений тайванською стороною, мав приголомшливий успіх. Усі дивувалися: «Як, це розробила Україна?» Після чого співробітництво стало ще тіснішим. Пройшли другий етап - створення гібридної системи. Дружина пошила мені сумку, а на неї пришила суперконденсатор. З цією сумкою я пішов у Львові на виставку електроенергетичного обладнання. Показував багатьом, але ніхто не зацікавився. У Трускавці проходив міжнародний економічний форум - на нас нуль уваги. Те ж саме на форумі з енергозбереження. Але у Флориді (США) нас визнали. Це додало впевненості. А то ми вже засумнівалися: чи тим займаємося?» - Розповів третій учасник проекту, кандидат фізико-математичних наук Ігор Чернілевський.

Тим часом замовники отримали кілька патентів на цей винахід у Тайвані, Євросоюзі, США та Японії, заплативши 500 тисяч доларів. Текстильники починають виробництво гнучкої автономної системи енергозабезпечення, допрацьовують технологію, українці модифікують свою систему.