Винники шукають кращої долі

Місто хоче отримати обласний статус і залишитися у складі Львова

19:00, 29 березня 2016

17-тисячні Винники хочуть отримати статус міста обласного значення, але залишитися при цьому частиною територіальної громади Львова. Місто-супутник Львова в його прагненні до визначення статусу 29 березня підтримали депутати Львівської обласної ради. ZAXID.NET пояснює, що означає таке рішення для Винників та Львова.

За що проголосувала облрада?

Львівська облрада вирішила звернутися до Верховної Ради з поданням про віднесення Винників до категорії міст обласного значення. Тобто цим рішенням, за яке проголосували 56 депутатів, облрада жодного статусу Винникам не надала, а лише погодилася винести питання статусу Винників на розгляд парламенту.

Хто придумав надавати Винникам такий статус?

Основним ініціатором став Володимир Квурт, обраний мером Винників у жовтні минулого року. Уже в грудні Винниківська міськрада звернулась з таким проханням до Львівської облради. Пізніше це звернення підтримали народні депутати Оксана Юринець і Дмитро Добродомов.

Проект рішення кілька разів розглядали депутати профільної комісії ЛОР і врешті 29 березня більшість депутатів облради проголосували за цей проект, який тепер став офіційним рішенням.

Навіщо це Винникам?

Влада Винників хоче офіційно визначити статус міста, бо зараз нема жодного – ні районного, ні обласного, ні республіканського.

«Традиційно так прийнято, що Винники знаходяться на території Личаківського району Львова. Це було ще з часів СРСР. Тодішні ради народних депутатів були ліквідовані, у Львові лишилася тільки міська рада. А Винники залишились у невизначеному становищі», – сказав Володимир Квурт у коментарі ZAXID.NET. Тому, за його словами, Винникам і потрібен статус міста обласного значення.

Крім того, Квурт наголосив,  що у зв'язку з реформою з децентралізації зараз Винники не отримують податок на доходи фізичних, який місто отримувало до 2015 року. Статус міста обласного значення, за словами Квурта, дозволить бюджету Винників знову отримувати цей податок – 5-7 млн грн на рік.

Чи відповідають Винники вимогам до міста обласного значення?

Не зовсім. Як зазначає начальник юридичного відділу Львівської облради Андрій Мельник, до категорії міст обласного значення може бути віднесено міста з населенням понад 50 тисяч мешканців. Натомість у Винниках проживають близько 16,7 тисяч осіб.

Утім, Мельник пояснює, що статус міста обласного значення може отримати місто з кількістю населення менш, ніж 50 тисяч мешканців, якщо місто має важливе промислове, соціально-культурне та історичне значення, близьку перспективу дальшого економічного і соціального розвитку, зростання кількості населення. Тому в цьому питанні доля Винників залежатиме радше від того, чи зможе місцева влада довести значущість міста для Львівщини.

Що буде, якщо Винники отримають обласний статус?

Однозначної відповіді на це питання немає, оскільки воно остаточно не врегульовано на законодавчому рівні. Наразі статуси міст визначаються радянським указом 1958 року.

За словами експерта Офісу реформ Львівщини Андріана Фітьо, у зв’язку з реформою з децентралізації статус міста обласного значення фактично нівелюється, адже до таких міст будуть прирівняні всі об’єднані територіальні громади. Тож Винникам достатньо утворити територіальну  громаду, щоб отримати усі переваги міста обласного значення. Але для цього місту треба приєднати до себе сусідні села. Разом з тим, Фітьо наголосив, що якщо Винники таки отримають статус міста обласного значення або створять об’єднану територіальну громаду, вони не зможуть залишитись у складі Львова.

Натомість Квурт запевнив ZAXID.NET, що Винники планують і надалі лишатися частиною обласного центру. «Ми вважаємо, що якщо ми є частиною обласного центру – Львова, то і частина Львова теж має отримати обласний статус. Тобто ми не змінюємо територіальний устрій Львова», – вважає він. Як саме має узгоджуватися отримання міста обласного значення з тим, що Винники лишаться у складі Львова, Квурт пояснити не зміг, зазначивши лише, що «потрібно творити агломерацію навколо Львова».

Чому Винники входять до складу Львова?

Як зазначають у Львівській міськраді, Винники передані в підпорядкування Львова ще у вересні 1959 року рішенням тодішніх Львівської обласної ради трудящих та указом президії Верховної Ради УРСР. У 1963 році Винники включили до складу Личаківського (тоді – Ленінського) району Львова.

Крім того, мешканці Винників голосують на виборах міської ради та мера Львова, мають міські телефони та поштові індекси тощо. Таке право їм надано статутом Львова.

Додамо, що крім Винників до складу Львова входять Брюховичі і Рудно, які також мають свої органи місцевого самоврядування.

Що думає Львів про можливу втрату Винників?

Львів не хоче відпускати Винники «у вільне плавання». «Беручи до уваги те, що Винники належать до Личаківського району Львова та перспективний план розвитку Львова, згідно з яким Винники мають бути не просто передмістям Львова, а входити до меж Львова, вважаю з недоцільне погодження питання віднесення міста Винники до категорії міст обласного значення», – мовиться в листі заступника мера Львова Віктора Пушкарьова на адресу депутата облради Володимира Сагана.

Чому Винники згадали про свій статус лише зараз?

Винники заявляють про бажання отримати статус міста обласного значення вже не вперше. Таке питання розглядали на засіданні Винниківської міськради у 2013 році, але тоді депутати не зверталися до облради і вирішили «надалі працювати над питанням зміни статусу Винників».

Скільки всього на Львівщині міст обласного значення?

На Львівщині дев’ять міст обласного значення – Львів, Новий Розділ, Червоноград, Самбір, Борислав, Стрий, Дрогобич, Трускавець та Моршин. З них лише Львів (близько 730 тис.), Дрогобич (77 тис.), Червоноград (68 тис.) та Стрий (60 тис.) мають понад 50 тисяч населення, як того вимагає радянський указ 1958 року. У Новому Роздолі, Самборі, Бориславі, Трускавці та Моршині мешкають менше 50 тисяч людей, тож і для Винників ця вимога не має стати на заваді отримання обласного статусу.