У рамках підготовки до Євро-2012 Укрзалізниця відновить безпересадковий рух поїзда Київ-Краків-Київ. Укрзалізниця та АО ПКП (Польська залізниця) продовжують роботу з підготовки інфраструктури залізниць до проведення Євро-2012. Згідно з рішеннями, прийнятими під час спільної наради представників обох залізничних адміністрацій, що відбулася 4-5 березня 2008 року у Варшаві, сторони домовилися про відновлення експериментальної експлуатації вагонів із розсувними колісними парами SUW 2000, які пристосовані до руху європейськими коліями. Про це повідомляє прес-служба Кабінету Міністрів України.
Відповідне обладнання для 9 вагонів виготовлять на польських заводах у Познані та Бидгощі, ремонтні роботи проведуть українські працівники спільно з польськими фахівцями.
В рамках даного проекту передбачається поновлення руху безпересадкового пасажирського поїзда №35/36 Київ-Краків-Київ. Він не передбачатиме пересадку пасажирів у польському Пшемислі і подальший рух до Кракова у поїзді польського формування, як це відбувається нині. Наразі розробляється план-графік підготовки вагонів з розсувними колісними парами SUW 2000 до експлуатації на цьому маршруті.
З огляду на поновлення та подальший розвиток курсування поїздів з розсувними колісними парами SUW 2000, на наступній зустрічі із польськими колегами залізничники планують обговорити можливості руху пасажирських поїздів формування залізниць України по коліях інших країн.
Департамент "Євро-2012" Львівської міської ради скерував аналітичну записку до Кабінету Міністрів України про проект будівництва колії європейського стандарту. Відповідний запит до департаменту "Євро-2012" надійшов від голови Національного агентства із питань підготовки і проведення в Україні Євро-2012 Євгена Червоненка. Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі Львівської міської ради.
Відповідно до концепції, проект "євроколії" львівська влада планує втілити у рамках підготовки до Євро-2012. "Через різницю у ширині колії (1 520 мм в Україні і 1 435 в Європі) залізничний транспорт втрачає своє значення як у пасажирських, так і вантажних перевезеннях між Україною та європейськими країнами", - зазначено у листі департаменту "Євро-2012".
Водночас у документі зазначено, що зволікання із модернізацією транспортної інфраструктури Західної України є вкрай небезпечне, зважаючи на реалізацію інфраструктурних проектів на території Східної Польщі, зокрема, будівництва великого міжнародного аеропорту у Жешуві та реконструкції залізничної колії, будівництво залізничного перевалочного терміналу у Перемишлі.
"Лише за два останні роки було скасовано два сполучення - "Львів-Перемишль", "Рава-Руська-Варшава". Натомість більшість вантажного трафіку між Північною Європою та Південною проходить в обхід України країнами Східної Європи, незважаючи на збільшення довжини таких маршрутів", - прокоментував Остап Процик, начальник управління інформаційної політики та зовнішніх відносин.
За його словами, орієнтовна вартість оцінки інвестиційної привабливості та попередні проектні роботи "Євроколія Львів-Перемишль" становить 6 млн євро. "Не виключене залучення для цього грантової допомоги ЄС. Але така оцінка дасть можливість приступити до предметних переговорів із усіма потенційними учасниками проекту, результатом яких стане створення міжнародного консорціуму для реалізації проекту та прийняття рішення щодо фінансування міжнародними фінансовими установами", - зазначив Остап Процик.
Як повідомив Остап Процик, сьогодні реалізується підготовча фаза проекту: забезпечення підтримки проекту між потенційними учасниками та партнерами в Україні, Польщі, ЄС.
Нагадаємо, під час зустрічі у Лондоні 25 лютого міський голова Львова домовився із директором Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) з питань транспорту Сью Барет про розгляд ЄБРР проекту "євроколії" після підрахунками вартості будівництва колії та інвестиційної привабливості цього проекту.
Також 13 лютого керівництво "Укрзалізниці" під час зустрічі із представниками Федерального Міністерства транспорту, інновацій і технологій Республіки Австрії цікавилося досвідом європейських колег щодо перевезення великої кількості людей під час Євро-2008. Тоді ж українські залізничники зазначили, що поряд із збільшенням кількості рухомого пасажирського складу також необхідно змінити інфраструктуру для впровадження швидкісного руху між основними містами України, де проходитиме Євро-2012.