Віртуальна екскурсія: Коди Львова

12:00, 22 вересня 2013

У Львові 21 вересня, з нагоди відзначення Днів європейської спадщини, відбулася екскурсія-пошук «Львівські коди». Провів її екскурсовод Ігор Осідач.

На початку екскурсії Ігор Осідач ознайомив її учасників з картою Галичини – такою, як вона була до Першої Світової війни. На той час до Галичини належала, зокрема, частина Польщі.

Потім учасники екскурсії почали знайомитися з левами міста, яких, за слова екскурсовода, є близько 4,5 тис. Якщо нарахувати 50 із них, то можна загадувати «справжнє львівське бажання», додав він. Найбільш несподіваним левом, за словами Ігоря Осідача, є ось цей. Про рік його створення реставратори дізналися лише безпосередньо під час реставраційних робіт. Це – єдиний у Львові «роздвоєний» лев.

На стіні Латинського кафедрального собору висить справжнє ядро з війни 1672 року. Тоді, за словами екскурсовода, козаки і турки оточили Львів, і це ядро пробило мур, але не вибухнуло. Це тоді сприймалося, як незвична, ба навіть чудесна подія.

З іншого боку собору на стіні зображений унікальний Ісус в капелюсі. Як пояснив Ігор Осідач, Ісуса зобразили в такому вигляді, який у той час був у Львові звичним – звідси й узявся капелюх.

На площі Підкови екскурсовод звернув увагу на надпис на пам’ятнику Іванові Підкові. За його словами, спершу в надписі йшлося про спільну боротьбу молдавського і українського народів, однак радянська влада захотіла додати туди й згадку про російський народ. Ця згадка львів’янам не сподобалася, і вони поступово її затирали. Врешті, аби приховати цю затертість, на надписі виникла така накладка.

У пасажі Андреолі Ігор Осідач звернув увагу учасників екскурсії на залишки найстарішої у Львові реклами. Ця фреска рекламувала одну з цукерень. З іншого боку була фреска, на якій було зображене повидло, однак вона не збереглася.

Поруч із площею Ринок на вул. Краківській екскурсовод вказав на рекламу у вигляді Кентавра, яка виникла вже в радянські часи. Згідно з міською легендою, під час боротьби з алкоголізмом в СРСР руку кентавру повернули таким чином, що він ніби виливає напій замість того, щоб його пити. Втім, ця легенда, за словами Ігоря Осідача, не відповідає дійсності.

Одним із найбільш популярних святих у Львові є св. Онуфрій, розповів екскурсовод. Зокрема, його зображення можна знайти на вул. Краківській: він зображений майже повністю голим, лише з набедренною пов’язкою з листя. В цьому будинку, за словами екскурсовода, збиралися художники Середньовіччя.

На одній із стін Преображенської церкви Ігор Осідач звернув увагу на гільзу, яка застрягла в мурі. Це, за його словами, трапилося під час українсько-польської війни 1919 року. При цьому раніше датою потрапляння гільзи в мур вказувалося 6 січня, а не 5 січня.

Нагадаємо, що 21 вересня у Львові відзначали Дні європейської спадщини.

European heritage days, або Дні європейської спадщини, проходять щороку у вересні по всій Європі. Це день, коли маловідомі закриті споруди відкривають свої двері для відвідувачів, щоби розповісти таємниці, приховані за їхніми фасадами. Офіційно започаткована Радою Європи у 1991 році, ця традиція покликана привернути увагу до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства.