27 вересня у Всесвітній день туризму методист історичного краєзнавства НМЦО, екскурсовод Аліса Васільєва провела екскурсію «Масонський Львів».
Вона розповіла, що львівські масони могли зустрічатися у палацах, серед яких – будівля на вул. Зеленій, на місці школи №6. «Іншим таким приміщенням було перше приміщення генерал-губернаторства – палац Любомирських, оскільки всі наші перші австрійські генерал-губернатори бавилися масонством. На будівлі Музею визвольних змагань, що на вул. Лисенка, до штукатурки проглядалися затерті масонські символи», − додала гід. До приміщень, де справді могли засідати масони у XIX – першій половині XX століття гід віднесла будівлю на вул. Вітовського поруч із майстернею Антіна Манастирського.
Як зазначила Аліса Васільєва, автор скульптури «Слава» на Оперному театрі Петро Войтович був учнем Родена, який входив до масонської ложі.
У Львівській опері побували масони Сергій Прокоф’єв, Баттістіні і прибічник промасонської організації «Туле» Герберт фон Караян. Оперний збудований за принципом демократизму, і це не було місце, де збиралися тільки аристократи. Ідея масонства, щоб в одній споруді єдналися краса, багатство і рівність, була дуже популярною.
Аліса Васільєва зазначила, що театр графа Скарбека збудований масонами для масона. Збудував його нещасливий граф Скарбек, від якого пішла дружина до його друга Олександра Фредра, з яким познайомилася на балу. Олександр Фредро вступив у масонську організацію під час наполеонівських війн. В своїх творах він засуджує шляхту, що було дуже популярним у масонах. Також в театрі, за деякими свідченнями, побував ще один масон – Фредерік Шопен. Крім цього, у Львові були Ніколо Паганіні і Ференц Ліст, які були масонами.
Батько і дідусь Леопольда фон Захер-Мазоха були масонами Львова. Театр Марії Заньковецької приймав багато масонів, оскільки тут засідав Галицький сейм з 1868-го, а в його складі було багато масонів. Зокрема Леон Сапєга, Анджей Потоцький, якого застрілив Мирослав Січинський за фальсифікацію виборів.
Біля споруди Народного дому екскурсовод розповіла про Івана Франка, який приїхав до Львова 1876 року. «Є думка, що вже після першого ув’язнення, коли він писав поему «Каменярі», ці ідеї (масонства – ред.) були не чужими. Ще одним із доказів його масонства є стаття наукового характеру «Шпихлірі Галіції». В цьому приміщенні збиралися також Цегельський, Петрушевич, Дмитро Вітовський. Вони не були масонами, але народницькі організації мали багато спільного по формі, принципу «держава в державі». Та й сам «листопадовий зрив» за темпами дуже нагадував проект світової революції», - сказала Аліса Васільєва.
На вул. Вірменській екскурсовод показала два будинки, де жив Денис Зубрицький, який популяризував творчість Івана Федорова у Львові, але це було лише прикриттям. До нього двічі приїжджали представники Росії. Денис Зубрицький, написавши свою книгу про Львів, посилається на ті документи, які начебто згоріли у Львові, а там є певні конфліктні моменти, але довести чи спростувати їх зараз неможливо. Цікавим також є те, що книга присвячена начальнику міліції Леопольду фон Захеру – батькові відомого письменника. Спільним у них є підтримка масонів.
Потім екскурсовод повела всіх до будинку Пір року. Одним із його власників був засновник масонської ложі у Львові 1742 року Лоншан де Бер’є. Коли імператор Йосиф ІІ приїхав до Львова, його приймала саме родина де Бер’є.
Майже всі бургомістри Львова були схильні до масонства, але поверхнево, як до модного явища. Ці люди довго не були у масонстві.
На пл. Ринок, 2 (палац Бандінеллі) певний час проживав масон Корнель Уєйський. Екскурсовод розповіла, що у Львові є неопрацьований щоденник Валерія Лозинського, який мав стосунок до польського політичного масонства.
Біля Домініканського костелу вона звернула увагу на едикулу – прообраз вівтаря в античній культурі – дзеркало. Цікавим є те, що у цьому храмі молилися австрійці, яких вважали окупантами у Львові. Графиня Дунін-Борковська замовила надгробок у церкві, автором якого є відомий масон Бертель Торвальдсен.
Нагадаємо, 27-28 вересня до Всесвітнього дня туризму туристичні фірми Львова провели 12 безкоштовних екскурсій.