Виселяти мешканців гуртожитків заборонено

16:40, 30 березня 2009

30 березня у Львівській міській раді відбувся круглий стіл "Гуртожитки: вихід є!?", скликаний напередодні другого засідання урядової міжвідомчої робочої групи з питань розв’язання проблем мешканців гуртожитків в Україні. На круглий стіл за конструктивними пропозиціями завітав член робочої групи, депутат Верховної Ради Сергій Василенко.

С.Василенко поінформував, що хоч міжвідомча урядова група була створена лише у грудні 2008 року, вона уже має практичні результати діяльності.

"З 1 січня набув чинності закон "Про забезпечення і реалізацію житлових прав мешканців гуртожитків", який частково вирішує проблеми тих гуртожитків, які в комунальній і державній власності. За зверненням міністра праці і соціальної політики Людмили Денисової, що очолює робочу групу, МВС практично уже вирішило проблему реєстрації дітей за місцем проживання у гуртожитках".

Крім цього, за інформацією нардепа, група намагається реалізувати мораторій на відселення, що законодавчо встановлений цього року. "Не всюди він виконується. Ми б хотіли примусити і органи МВС, і органи державної виконавчої служби виконувати припис закону, який забороняє виселяти людей. Щодо цього питання міжурядова робоча група розглядає конкретні випадки. Розглядаємо звернення. Наскільки мені відомо, міністр праці і соцполітики надіслала лист з цього приводу міністру юстиції Оніщуку, і виконавча служба отримала досить жорстку вказівку від нього дотримуватися цієї норми. Такий же лист надійшов міністру внутрішніх справ Юрію Луценку. Він дав органам міліції вказівку не втручатися у ці проблеми".

С.Василенко додав, що найбільші проблеми саме "з тими гуртожитками, які були передані у статутні фонди під час корпоратизації, були приватизовані разом з людьми, і доля цих людей не вирішена". За його інформацією, за зверненням голови робочої групи до Генерального прокурора, є рішення останнього з "вказівками прокурорам на місцях вступати у судові процеси, в яких громадяни позиваються до власників гуртожитків, представляти і захищати інтереси таких громадян". С.Василенко додав: "Ми починаємо щільно працювати із Верховним Судом з метою формування єдиної судової практики за такими спорами. Питання достатньо складне, і немає поки що єдиної позиції Верховного Суду. Як фахівець, я вважаю, що ситуація не є однозначною. У випадку гуртожитків, які перепродувалися кілька разів, то довести, що власник знав, що він щось незаконно купує, складно. Розраховувати на суд, як на єдиний механізм розв’язання проблеми, не можливо. Мені здається, що це питання може бути вирішене лише через досягнення компромісу між позицією мешканців, позицією власників, держави і місцевих органів самоврядування".