Вища Рада оборони Лівану оголосила причину вибуху в порту Бейрута, який спричинив загибель близько сотні людей і поранення понад 4 тис. громадян. Як повідомляє телеканал LBCI, попередньо вважається, що вибух стався під час процесу зварювання дверей в ангарі: іскра потрапила на амоній (аміачна селітра), який зберігався там 6 років, і загальний обсяг якого дорівнює в еквіваленті 1800 тоннам тротилу.
«Вибух стався під час процесу зварювання дверей, коли спалахнула іскра і призвела до підпалу вибухових речовин, присутніх в ангарі, що, в свою чергу, призвело до вибуху кількості 2750 тонн амонію, еквівалентного 1800 тоннам тротилу», – йдеться у повідомленні експертів з безпеки.
Амоній був конфіскований в 2014 році на кораблі під назвою Rhosus, який прямував до Африки. Його перевозили і зберігали у відповідному місці, потім він був перевезений в складське відділення № 12 на відповідальне зберігання до ухвалення рішення про його вилучення. Для сторонніх вхід до цього приміщення був заборонений, проте двері були несправні, що дозволяло потрапити на склад. Двері вирішили відремонтувати, однак, як вже відомо, ці роботи завершилися трагічно.
фото ЕРА
Як відомо, нітрат амонію використовують для виготовлення вибухових речовин.
Внаслідок вибуху була знищена вся пшениця, яка зберігалась у бункерах, а порт був фактично повністю зруйнований.
Станом на ранок 5 серпня ЗМІ повідомляють, що кількість загиблих в результаті потужних вибухів у портовій зоні Бейрута зросла до 100 осіб, майже 4 тисяч людей поранені. Влада Лівану також повідомляє про десятки людей, які пропали безвісти.
Президент України Володимир Зеленський висловив глибоке співчуття через вибухи у столиці Лівану. Слова співчуття жертвам трагедії він написав у Twitter.
«Глибоко шокований новинами про страшні вибухи в Бейруті та велику кількість жертв», – написав Зеленський.
На цю мить немає інформації щодо можливих загиблих або постраждалих громадян України від вибуху в ліванській столиці Бейрут.
У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що посольство України в Лівані вживає заходи щодо перевірки можливої наявності громадян України серед постраждалих».
«МЗС закликає українців, які потрапили у цю надзвичайну ситуацію, та всіх, хто має будь-яку інформацію про постраждалих громадян України, звертатися на цілодобові «гарячі лінії» посольства у Лівані: +961 5921 668, або МЗС +380 44 238 16 57», – йдеться в повідомленні.
Телефони «гарячих ліній» працюють в штатному режимі, на даний момент звернення на них не надходили.
Як повідомляє The Guardian, Вища Рада оборони Лівану рекомендувала оголосити Бейрут містом, де сталася катастрофа, і запровадити в ньому на 2 тижні режим надзвичайного стану. Рада запропонувала передати забезпечення безпеки в місті в руки військової влади.
Ліванський уряд доручив розслідувати остаточні причини вибуху впродовж 5 днів.
Водночас, президент США Дональд Трамп не вірить, що вибух у ліванському Бейруті – це нещасний випадок. Він вважає, що це результат атаки і вибуху бомби. Про це він заявив на брифінгу, присвяченому боротьбі з коронавірусом, який транслювало USA Today. За словами Трампа, він говорив про це з деякими генералами, і вони сказали йому, що столицю Лівану атакували, підірвавши «якусь бомбу».
Водночас, чиновники Департаменту оборони США кажуть, що немає ніяких ознак нападу на Бейрут, про що раніше заявляв президент Дональд Трамп. Як пише CNN, вони сказали, що не знають, про що говорить Трамп. Один з чиновників зазначив, що якби такі ознаки були, то це викликало б автоматичне посилення захисту американських військ і майна США в регіоні. Однак наразі нічого подібного не відбувається.
Доповнено 11:10. Станом на ранок 5 серпня у Міністерства закордонних справ України немає інформації про постраждалих від вибуху у Бейруті (Ліван) українців, як і таких, які могли перебувати у радіусі вибуху.
«Станом на зараз інформації про постраждалих українців немає, тобто, виходимо з того, що таких немає, але все може змінитися, постійно йдуть оновлення, ми (МЗС – ред.) постійно на контакті з посольством, працює гаряча лінія, повідомлень поки немає», – повідомили у прес-службі МЗС, пише «Суспільне».
У відомстві додали, що востаннє оновлювали інформацію 10:45 і жодної інформації про українців у Лівані не було. Раніше на ситуацію відреагував очільник МЗС Дмитро Кулеба, також заявивши, що подібної інформації у міністерства немає.
Крім того стало відомо, що нітрат амонію, який став причиною вибуху, був конфіскований у 2014 році з судна під назвою Rhosus, що належало російському підприємцю Ігорю Гречушкіну з Хабаровська. Як пише «Meduza», у 2013 році судно, яке ходило під прапором Молдови, мало доправити небезпечний вантаж із Батумі в Мозамбік, але через технічні неполадки зайшло в порт Бейрута. Тоді ліванська влада заборонила судну виходити в море через неналежний технічний стан.
Більшу частину екіпажу Rhosus відпустили, але на борту залишили четверо моряків, які змогли виїхати з Бейрута тільки через рік, адже Гречушкін, фактично, покинув судно, вантаж та моряків напризволяще. Після затримання Rhosus він оголосив себе банкрутом. Ліванська влада залишила 4 моряків на борту, очікуючи на змінний екіпаж, враховуючи небезпеку вантажу. Врешті, селітру вивантажили на склад порту Бейрута, а моряки покинули Ліван.
За даними видання, конфісковану з судна селітру зберігали на складі на 12-му причалі порту Бейрута і збиралися утилізувати.
Як інформував ZAXID.NET, 4 серпня, в районі порту Бейрута стався потужний вибух. Кільість жерв трагедії сягнула щонайменше 78 осіб. Серед загиблих був генеральний секретар партії «Аль-Катаїб» Назар Наджар'ян. У зв'язку з трагедією Ліван подав запит про міжнародну допомогу.