Війни на районі

Що стоїть за підлітковим конфліктом на Левандівці

10:35, 1 квітня 2017

На Левандівці відбулись кілька масових бійок за участю школярів місцевих шкіл та учнів Львівського училища залізничного транспорту. Широкому загалу про це стало відомо, коли в мережі опублікували відео бійки за участі понад 100 хлопців. За чутками, підлітки воюють за «територію на районі».

Про факт бійки заговорили у міськраді та прийняли рішення провести в навчальних закладах мікрорайону виховні бесіди і залучити «Муніципальну дружину» до забезпечення громадського порядку на Левандівці. А в поліції порушили кримінальне провадження та встановлюють особи учасників бійки.

Журналістка ZAXID.NET поспілкувалася з місцевими підлітками, а також педагогами і психологами, щоб з`ясувати причини бійок і як Львову надалі уникати подібних інцидентів.

***

Що сталось?

У середу, 29 березня, в мережу виклали відео масової бійки між підлітками на Левандівці, яка відбулась 27 березня. На відео видно, що учасниками бійки були понад 100 юнаків. Дехто, судячи з нецензурних коментарів авторки відео, навіть отримав поранення.

Увага! Відео містить ненормативну лексику

Як уже писав ZAXID.NET, гаряча фаза протистояння між учнями професійних училищ та школярами мікрорайону триває з п'ятниці, 24 березня. За словами депутата Львівської міськради Андрія Шевціва, конфлікт виник через те, що місцеві школярі вимагають від учнів розташованого на Левандівці Львівського училища залізничного транспорту віддавати їм частину стипендії. Про це у Facebook написала і користувачка Уляся Мацура, яка опублікувала відео у спільноті «Варта-1». «Данина за те, що ті ходять по їхній землі», – написала дівчина.

Також відомо, що у подібних розбірках левандівські підлітки використовують не лише кулаки, а й кастети, бити та навіть ножі.

Причина конфлікту

Ні учні училища, ні школярі не хочуть відкрито говорити про цю бійку, її учасників та причини.

«Ніхто з тут присутніх вам нічого не скаже, бо не знає. А навіть якби знав, то не сказав би», – відповів учень Львівського училища залізничного транспорту на запитання ZAXID.NET про інцидент.

Львівське училище залізничного транспорту, біля якого відбулась бійка підлітків (фото ZAXID.NET)

Чи то керуючись якимось негласним правилом, чи то зі страху або ж сорому усі як один і школярі, й учні ПТУ на запитання щодо бійки відповідають короткими фразами на кшталт «я тут ні при чому», «я нічого не бачив, нічого не знаю і навіть не знаю, хто знає». Такими словами хлопці «озброюються» у тих випадках, коли поряд їх товариші.

Тим не менше ZAXID.NET вдалось знайти кілька поодиноких співрозмовників, які погодились коротко розповісти, які саме чутки про причини бійки поширюють їх колеги.

«Я в той час ходив на додаткові заняття, бо готуюсь до зовнішнього тестування. І мені до тих розбірок діла нема, – сказав у коментарі ZAXID.NET 11-класник школи №65 Дмитро (ім’я змінене). – Але я чув, що деякі хлопці з району справді часто "пресують" ПТУ-ушників, бо більшість з них немісцеві і живуть в гуртожитку. Пацани викачують у них гроші на сигарети і на пиво, але зараз вони ніби захотіли більше, ніж завжди, і ті вирішили себе захищати».

За словами Дмитра, протистояння справді загострилось наприкінці минулого тижня. Адже у п'ятницю практично всі з гуртожитка роз'їхались по домівках, то ж вияснення стосунків перенесли на понеділок. «Я чув, що левандівські хлопці їх вже чекали. А ті про це знали і ходили цілою групою», – каже він.

Натомість учні училища спростовують будь-які чутки про розподіл території та данину місцевим хлопцям.

«Гроші і територія – це маразм. Таке, мабуть, було ще у 90-х, коли ми лише народились, – розповів ZAXID.NET учень Львівського училища залізничного транспорту Богдан. – Тут був особистий конфлікт. Серед тих, хто бився, були люди, які конкретно знали кого бити і за що, а всі інші – просто сіра маса».

За словами учениці училища Ірини, подібні бійки між місцевими хлопцями та мешканцями гуртожитку училища відбуваються вже не вперше.

«Вони завжди билися, але максимум людей десять. І ніхто раніше не знімав це на відео, тому тепер ми прославилися на всю Україну. Шкода, що з такого боку», – каже дівчина.

Марія, подруга Ірини, додає, що через постійний пресинг левандівських підлітків хлопці з училища, які живуть в гуртожитку, навіть бояться виходити ввечері в магазин. «Вже давно наші хлопці виходять за покупками чи у справах вдень. А якщо ввечері, то лише по кілька людей одразу. Одному вийти – це самогубство. Майже стовідсотково, що місцеві хлопці поб'ють і відберуть телефон та гроші. Добре, хоч дівчат не чіпають», – розповіла Марія.

Інцидент розслідує поліція

У момент бійки хтось з очевидців викликав поліцію. Однак, коли патрульні приїхали на місце події, там вже було спокійно. Але достовірність відео підтверджена і це стало приводом для порушення справи.

«Нашим відділом поліції проводиться перевірка, встановлюються причини виникнення бійки та її учасники. Про її результати буде повідомлено адміністрацію училища та вжито всі необхідні засоби», – зазначив інспектор з ювенальної превенції Залізничного відділу поліції Львова Тарас Левіновський.

У поліції немає інформації про травмованих учасників інциденту.

Як розповів в ефірі програми ZAXID.NET LIVE керівник поліції Львівщини Валерій Середа, знята на відео бійка справді була не єдиною, адже конфлікт між старшокласниками та учнями училища тривав уже давно і в адміністраціїях місцевих навчальних закладів про це знали.

«Конфліктна ситуація між учнями цього навчального закладу та місцевими підлітками вже була. Про це знали керівники навчального закладу, керівники гуртожитку, але жодного повідомлення в поліції не було. І коли трапилась бійка, підтвердження цього працівники поліції отримали лише побачивши відео в соцмережах, – каже Валерій Середа. – Коли приїхали патрульні, на місці вже нікого не було. Але вони зайшли в гуртожиток, розпитували коменданта і відповідь була "Ні, ні. Я нічого не знаю"».

За словами Валерія Середи, слідчі уже ідентифікували по відео частину учасників бійки. За фактом бійки порушено кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 ККУ («Хуліганство»). Тож хлопцям може загрожувати обмеження волі на термін до чотирьох років або позбавлення волі на термін до п'яти років.

Левандівка – мікрорайон «з характером»

Мабуть, кожен львів'янин чув, що Левандівка – один з найбільш бандитських мікрорайонів Львова. Навіть Кузьма Скрябін співав, що «дівка-Левандівка пахне ... гострими слівцями». З часом цей міф потроху розвіявся. А станом на 2015 рік, за даними міського геопорталу, за рівнем злочинності Левандівка не вирізняється з-поміж інших районів Львова.

Мікрорайон Левандівка (фото з відкритих джерел)

Проте, на думку психологині Тетяни Грищенко, в цьому випадку на дії дітей вплинула саме давня нехороша слава мікрорайону.

«До прикладу, студенти Львівської політехніки та університету імені Івана Франка часто також негласно змагаються за те, який саме заклад крутіший і престижніший. Але позитивна слава цих закладів певною мірою впливає і на методи цих "суперечок за крутість", – пояснює Тетяна Грищенко. – А тут на дітей вплинула саме негативна слава мікрорайону, кожен з них хотів, по-перше, довести власну крутість, по-друге, наслухавшись розповідей від старших про мікрорайон, хотіли підтримати цю легенду. А ще у підлітковому віці в дітей дуже нестійкий психо-емоційний стан і їх дуже легко підштовхнути до конфлікту».

За словами Тетяни Грищенко, педагоги мікрорайону проводили профілактичну роботу з дітьми, однак це не завжди дає результат.

«Наскільки я спілкувалась із методистами місцевих закладів освіти, то всі вони в штатному режимі проводили з підлітками необхідну роботу. Але дитина, яка отримує інформацію, не завжди бере її до уваги і це – факт. Зараз важливо розвіяти цей міф про район, щоб він у майбутньому не впливав на дітей», – додала Тетяна Грищенко.

Культурний мікрорайон – культурне місто

І в міськраді активно цим займаються. Наприклад, чи не першим масовим культурним заходом на Левандівці за останні роки став «Фестиваль Параджанова», що вперше відбувся влітку минулого року. В його межах відбувались покази фільмів під відкритим небом, зустрічі з письменниками, літературні сніданки, музично-поетичні вечори та літературні майстер-класи.

«Якщо говорити про міфи як такі, то їх розвіювання – це доволі тривалий процес. Ми робимо все, що можемо. Але міф Левандівки все одно підтримує покоління 40+, – розповів ZAXID.NET в. о. начальника управління культури ЛМР Михайло Мороз. – Водночас ми активно підтримуємо діяльність бібліотеки, Народного дому та культурно-мистецького центру "Супутник" на Левандівці. Також ми надалі проводитимемо "Фестиваль Параджанова" та інші мистецькі заходи у цьому мікрорайоні та в інших районах Львова».

Таким чином у міськраді хочуть інтегрувати культуру з центру в райони. Це, на думку фахівців, з часом вплине на формування нового покоління, яке вирішуватиме суперечки без кулаків.

Виховні бесіди та інші неприємності

Вже наступного дня після того, як відео масової бійки набуло розголосу, Львівська міська рада організувала виховні бесіди для юнаків старших класів місцевих загальноосвітніх шкіл №65 та №67, а також НВК «Гроно». Їх проводили за участі педагогів, священиків та військових, які побували в зоні проведення АТО.

«Вражає ситуація, яка склалась. Адже Львів – героїчне місто. Це неправильно, коли українці, учні шкіл б’ються між собою. Це в голові просто не вкладається. Кого мають захищати хлопці, які зараз на Донбасі? Заради чого вони там сидять голодні в холодних окопах? Щоб звідси, з тилу приходили такі новини? Така ситуація вигідна тільки нашому ворогу, тільки Росії вигідно, щоб ми почали воювати тут одне з одним і це починається з найменшого, з отаких безглуздих бійок», – наголосив на зустрічі з учнями Львівської СЗШ №65 захисник Луганського аеропорту, старший сержант Вадим Гаврилюк.

Виступ захисника Луганського аеропорту Вадима Гаврилюка перед старшокласниками Львівської ЗСШ №65 (фото ZAXID.NET)

На думку директорки Львівської СЗШ №65 Мирослави Бачишин, навіть якщо ніхто з учнів її школи не брав участь у бійці, така зустріч все одно позитивно вплине на них.

ZAXID.NET Мирослава Бачишин сказала: «Я не знаю, чи був там хтось з нашої школи, бо на відео нікого не впізнати. Але я думаю, що після такої розмови зі священиком і хлопцями, яким довелось бачити справжню війну, наші діти наступного разу задумаються, чи варто їм вступати в безглузді конфлікти. А, може, ще й друзів від того вбережуть».