Дуже багато фільмів у різних конкурсних програмах говорять на тему війни. Війни у різних регіонах та навіть розуміннях цього слова. Війна на Донбасі, в Індокитаї, Іраку та Зоряні війни, війни гарячі та холодні…
Одним із лідерів основного конкурсу, на думку кінокритиків, є «Холодна війна» (на фото) Павла Павліковського. Оскароносний режисер («Іда») знімає на чорно-білу плівку, що додає його фільмам ностальгійного шарму.
«Холодна війна» теж чорно-біла та дуже стильна. Її дія відбувається у повоєнній Польщі, де розгортається історія кохання Віктора та Зули. Кохання на тлі тоталітаризму – тема у кіно не нова. Герої Павліковського то опиняються по різні боки «залізної завіси», то зустрічаються знову. Він присвячує свій фільм батькам, чия історія, на щастя, не була такою трагічною.
Тобто у фільмі є власний почерк, драма, конфлікт, блискуче сконструйоване зображення, музика... Проте, на відміну від «Іди», від «Холодної війни» так і віє холодом. Тим не менше, це стильне та якісне кіно, яке в умовах нинішньої не найсильнішої програми, без сумніву, претендуватиме на нагороди.
А от найнижчі рядки в усіх без винятку рейтингах посідає історія, що відбувається на одній із найгарячіших воєн. «Дівчата сонця» Єви Юссон розповідає реальну історію про жіночий курдський загін. Він діє на території Північного Іраку, захопленого ІДІЛ.
Група жінок, якім вдалося уникнути полону, чинить опір на стає справжнім жахом для терористів: джихадист, який загинув від руки жінки, не потрапить до раю. Історія могла би стати основою дуже крутого фільму із широким жанровим діапазоном. Проте вийшло мляве пафосне кіно з красунями-актрисами, які воюють при повному макіяжі.
Скоріше за все таке кіно потрапило у головний конкурс по «гендерній квоті». Якщо підтримка жінок-режисерок буде полягати у тому, що до конкурсу потраплятимуть фільми такого рівня, чи не стане вона надто принизливою? Чи не переможе номенклатура мистецтво? Чи не повторятимуть Канни шлях Берліна? Такі запитання все частіше виникають на Круазет не лише у розмовах за столиками численних ресторанів, окупованих фестивальною публікою. Побачимо.
А поки тривають суперечки про конкурс у Каннах яскравими феєрверками у нічному небі вибухнули «Зоряні війни». Тут поза конкурсом показали «Соло: Зоряні війни. Історії», який зняв Рон Говард, постановник «Коду да Вінчі» та «Ігор розуму». У 2005 році так само у Каннах Джордж Лукас презентував третій епізод своєї саги, який мав її завершити. Тоді так само на Круазет гупали феєрверки такої сили, що мало не був зірваний показ в іншому залі.
Так виглядає, що авторів картини не лякають ані час, ані міжгалактичні відстані, ані слово Лукаса про те, що у 2005 році «Зоряні війни» оголосять мир. Ми ще побачимо чимало спін-оффів, приквелів та сиквелів. Черговий, нашумівши у Каннах лише феєрверками, виходить у прокат 24 травня.