Військова прокуратура звинувачує Західне територіальне управління Національної гвардії в тому, що воно переплатило бійцям за участь у бойових діях. Розійшлися у трактуванні постанови Кабміну №158, що визначала суму виплат від початку АТО і до лютого 2015 року. За нею, розмір винагороди мав становити не менше як 3 тис. грн у розрахунку на місяць. У прокуратурі наполягають: цих 3 тис. належали лише тим бійцям, які всі 30 днів пробули на Сході.
«Ми провели перевірку і наша позиція в тому, що військовослужбовці, які проходять службу і перебувають в зоні АТО 30 днів, отримують 3 тис. грн і особа, яка 1 день перебувала в зоні АТО, також отримує 3 тис. грн. Ми говоримо про порушення справедливості поділу бюджетних коштів», – наголосив начальник відділу військової прокуратури Західного регіону Євген Гладій.
Військові ж переконують: у постанові не сказано, що виплати мали рахувати по днях, натомість чітко визначено, що мінімальна сума грошової винагороди має становити не менше як 3 тис. грн на місяць.
«Оці «3 тис. грн у розрахунку на місяць», а саме так дослівно вказано у постанові, і стали каменем спотикання і двоякого розуміння. Ми – фінансисти – це розуміємо як визначення певного розрахункового періоду, і якщо в постанові сказано, що розмір винагороди не може бути меншим, ніж 3 тис. грн, то це є той місячний мінімум, який має отримати кожен, хто брав участь у бойових діях. І якщо, скажімо, сам розмір заробітної плати військового є меншим, то за той місяць, коли він перебував у зоні АТО, він отримував 3 тис. грн», – пояснив головний бухгалтер Західного територіального управління Нацгвардії Володимир Шутенко.
Відтак він додав: «Виходячи з тих мотивів, які наводить прокуратура, ми мали б платити людям по 200-300 грн на місяць за участь в АТО і це просто знущання. Але хочу наголосити, що ситуація виглядає зовсім не так, як її виставляє військова прокуратура. В середньому ротація триває 38 днів, але календарно, це розтягується на 3 місяці. Тобто вони проаналізували, що, наприклад, на липень припало 2 дні, на серпень припав 31 день, на вересень – 6 днів. Військова прокуратура, чомусь,із загальної кількості перебування бере липень і у своїй позовній заяві оформляє це так, що людина всього-на-всього на 2 дні потрапила в зону АТО і потім отримала 3 тис. грн».
Суд першої інстанції прокуратура виграла. Феміда зобов'язала повернути всі гроші, виплачені понад норму. А це 20 тис. грн, які отримали бійці Західного теруправління. Та військові подали на апеляцію. Переконані, якщо ситуацію не з'ясувати, 20 тисячами – не обійдеться.
«Якщо апеляційний суд залишить рішення без змін, то це викличе величезний громадський резонанс. І це буде прецедентом для подальшого пред'явлення позовів військовою прокуратурою не лише до Національної гвардії, але й до Збройних Сил, і до Прикордонної служби, бо всі військові формування нараховувати виплати в однаковому порядку та розмірі. Ну і в сьогоднішній ситуації сказати бійцям, що ви мусите повертати ці і так дуже мізерні суми за такий ризик – зовсім не морально. Адже це рішення зачепить насмперед рядовий і сержантський склад, тобто тих, хто заробляє менше ніж 3 тис. грн на місяць», – зазначив офіцер юридичного управління ГУ Нацгвардії Роман Северин.
Справу взяв до розгляду Львівський апеляційний суд. Сьогодні, 26 травня, відбулося перше судове засідання. Та з'ясувалися нові обставити. Національна гвардія надала результати перевірки фінінспекції, яка, запевняють, не виявила порушень у нарахуванні виплат бійцям, і колегія суддів взяла перерву до 16 червня, щоб вивчити документи.