Військові капелани Збройних сил тренуються на Яворівському полігоні

12:22, 25 червня 2019

Більше півсотні військових капеланів прибули на Яворівський полігон та змінили ряси на камуфляж. Зазвичай вони доносять слово Боже у військовому середовищі, сьогодні ж самі навчаються виживати під час війни.

З першого погляду, це звичайні військові навчання на Яворівському полігоні. Бійці в камуфляжі впевнено тримаються на БТРі, щоправда у руках немає зброї. Усі чоловіки військові капелани найрізноманітніших християнських конфесій від православних до протестантів.

«Ніхто не знає, де його Господь покличе і де він буде працювати. До 37 років я уявити не міг, що пов’яжу себе з армією. Ми любимо Бога, любимо Україну, сьогодні російська агресія і покликання серця нас повело на схід», ‒ розповідає військовий капелан 19-ї ракетної бригади Даниїл Тарнавський.

Вподовж десяти днів 60 капеланів із бригад Збройних сил отримують навики, потрібні для перебування на фронті. Загрози ті ж і лише одне правило: самому не стріляти.

«Підготовка капеланів в загальновійськових питаннях, питаннях загальної тактики, інженерної підготовки, тактичної медицини, порядку дії в бою, тому що наразі військові капелани в усіх бойових бригадах не тільки в ППД (пункт постійної дислокації) з військовослужбовцями, але й на фронті», ‒ пояснює користь навчань старший офіцер по роботі з капеланами Олексій Терещук.

Капелан Православної церкви України у грізній 93-ій бригаді з гарячого 2015 року. Отець каже: аби нести слово Боже серед воїнів, необхідно бути із бійцями на одній хвилі.

«В 2015 році ми були на шахті Бутівка і перше запитання: «Ти мені, батюшка, скажи, якщо я людей вбиваю, то я грішник? А я кажу: а якщо ти не вбиваєш, то ти святий, так і посміялись», ‒ пригадує бойові будні військовий капелан 93-ї бригади Максим Чебан.

Саперна справа та парамедицина, риття окопів та навіть поводження під час наступу. Багатьом капеланам доводилось бачити це не лише у навчання, але й на справжній війні.

«Було таке, що наших хлопців привезли ‒ підірвалися на вибухівці, було два загиблих. Отут важлива присутність капелана, коли хлопці знають що є священик, коли треба було дуже швидко: однією рукою тримаєш крапельницю, другою рукою ти тримаєш носилки і ще хлопці питають: чому так сталося, чому кращі хлопці загинули? Ти маєш молитися і носилки тягнеш», ‒ розповідає військовий капелан 93-ї бригади Максим Чебан.

Це вже третій курс навчання капеланів у Збройних силах України від 2017 року. Наразі офіційно в армії майже півтори сотні священиків займаються духівництвом із військовими.