Завершилася ключова частина офіційного візиту української делегації до Вашингтону – зустріч Володимира Зеленського із американським колегою Джо Байденом. Для української влади ця подія значуща, адже це перший візит Зеленського до США за два роки та перша особиста розмова віч-на-віч із Байденом з моменту його інавгурації.
Попри неодноразове перенесення, перемовини президентів таки відбулися – вони пройшли 1 вересня у Білому домі та тривали дві години. Одразу по її завершенню Україна та США оприлюднили спільну заяву про подальшу стратегічне партнерство, яке стосується протидії російській агресії, енергетичної безпеки, реформ, а також американських інвестицій.
ZAXID.NET розповідає головне про перший офіційний візит Зеленського до Вашингтону, про що вже домовилася та чим США збирається допомогти Україні та що вона обіцяє взамін.
Багато угод та ще не менше меморандумів
Українська делегація на чолі із Володимиром Зеленським прибула до Вашингтону 31 серпня. Сама програма візиту розрахована на три дні та охопить низку міст на Східному та Західному узбережжях США. А міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в коментарі «Громадському» навіть назвав хід зустрічі «дуже успішним та з конкретними домовленостями».
За два дні Україна встигла домовитися про угоду щодо оборонного партнерства, який передбачає поглиблення співпраці в безпеці у Чорному морі, обміні розвідданими та кібербезпеці, а також уклала меморандум про космічні польоти. Зокрема, Зеленський зустрівся з керівником NASA Біллом Нельсоном та обговорив із ним перспективи участі України в проектах Antares та Artemida.
Крім того, «Енергоатом» підписав меморандум з американською компанією Westinghouse Electric про добудову четвертого енергоблоку ХАЕС та будівництво ще чотирьох блоків у майбутньому. Загальна вартість проекту – до 30 млрд доларів. Водночас Мінекономіки України підписало меморандум із Ексімбанком США – сторони планують залучити гарантії та позики цього банку для фінансування американського експорту в Україну щонайменше на 3 млрд доларів.
Довгоочікувана зустріч
Довгоочікувана зустріч Зеленського із Байденом відбулася в Білому домі 1 вересня – це основна частина візиту українського президента до Вашингтону. До цього дату перемовин віч-на-віч переносили двічі через ситуацію в Афганістані – спершу з 30 на 31 серпня, а згодом на 1 вересня.
Перемовини тривали дві години у форматі розширеної делегації та тет-а-тет, а перед цим президенти дали короткі заяви для журналістів. Зокрема на початку зустрічі Зеленський передав Байдену список із 450 імен українських полонених, які перебувають в Росії та в окупованих Криму та Донбасі.
Протидія російській агресії, реформи, інвестиції та гуманітарна допомога
Спільної прес-конференції Зеленського та Байдена після перемовин не було – одразу по її завершенню країни оприлюднили спільну заяву України та США щодо подальшого стратегічного партнерства за результатами візиту українського президента до Вашингтону, текст якої можна прочитати на сайті Офісу президента.
Перш за все, Україна та США планують активізувати Комісію стратегічного партнерства. Її збираються переорієнтувати, а статус – підвищити. Нову хартію цієї комісії підпишуть вже цієї осені.
США вкотре заявили, що ніколи не визнають російську окупацію Криму, закликали Росію припинити війну на Донбасі та запевнили, що продовжують виступати проти «Північного потоку-2». Вони нагадали ще й про надання Україні допомоги на 60 млн доларів, що включає бронебійні системи Javelin та інше оборонне летальне озброєння.
Водночас Україна пообіцяла реформувати свій судовий сектор, призначити нового голову САП та ухвалити відповідне законодавство для захисту повноважень директора НАБУ, а також забезпечити прозорий процес відбору наступника. Крім того, Україна планує законодавчно посилити також і відповідальність за насильство проти будь-якої особи незалежно від статі, раси, етнічної приналежності, релігії, сексуальної орієнтації чи політичних поглядів.
На українські реформи Вашингтон планує інвестувати понад 463 мільйони доларів вже цього року. Зокрема сторони також погодилися співпрацювати в сфері енергетичної безпеки та домовилися скоротити свої національні викиди парникових газів до 2030 року.
США мають намір надати додаткову допомогу, зокрема підтримку холодового ланцюга зберігання, в розмірі 12,8 млн на боротьбу із коронавірусом, а також додаткові 45 мільйонів доларів гуманітарної допомоги людям, які потребують її через війну на Донбасі.
Від Вашингтону до Каліфорнії
Посол України в США Оксана Маркарова раніше повідомляла, що Володимир Зеленський під час свого візиту до США перебуватиме у Вашингтоні лише два дні – 31 серпня та 1 вересня. Далі в нього запланована поїздка до Каліфорнії.
За даними «Укрінформу», він має відвідати Сан-Франциско та Лос-Анджелес, де хоче зустрітися із представниками «технологічних та цифрових компаній».