«Віззейр»: кидок без парашута

15:26, 30 квітня 2014

Львів’яни так і не дочекалися анонсованого на травень відкриття дешевих авіамаршрутів до Італії, Іспанії, Ізраїлю та Грузії. Компанія «Візз Ейр Україна», яка обіцяла такі перельоти, в останній момент скасувала заплановані рейси, незважаючи на те, що на них уже було продано тисячі квитків. Причому в питаннях, пов’язаних із поверненням коштів пасажирам-невдахам, перевізник поводиться як дрібний шахрай.

«Візз Ейр»  належить до бюджетних авіакомпаній, чия діяльність будується на принципі «Чим раніше купиш квитки, тим менше за них заплатиш». Тому ще з осені 2013 року на її сайті розпочався продаж квитків зі Львова до Барселони/ Жирони, Неаполя, Кутаїсі, Тель-Авіва, Риму,  Валенсії. Ціни на них справді були привабливими, тож знайшлося чимало охочих, які  повірили компанії й заплатили свої кревні задовго наперед, оскільки перші вильоти мали розпочатися лише 30 квітня. Не розпочалися. Бо за два тижні до анонсованого старту «Візз Ейр Україна» оголосила, що відкладає запуск нових львівських маршрутів  на невизначений термін. Мовляв, попит низький, курс національної валюти нестабільний. Сорі, галичани.

Працювати не в збиток собі, а задля отримання прибутку – це право кожної компанії. Але якщо при цьому вона підставляє партнерів і клієнтів, це вже непорядність. Яка, власне, й вилазить у ситуації з «Візз Ейром» . Його рішення – оригінальний подарунок Львову на День міста. Авіаперевізник фактично заліз у міську скарбницю,  позбавивши його  частини туристичних надходжень.  Можливо, саме тому ніхто з вищих посадових осіб ТОВ «Авіалінії Візз Ейр Україна» не посмів завітати на Весняний діловий форум до Львова  25 квітня. Хоч попередньо планувалося.  Віддмухуватися за них довелося юристові  компанії Олексієві Бурчевському.

Зрозуміло, що перевести ці  туристичні втрати міста у живі гроші складно, а от порахувати недоотриманий прибуток аеропорту ім. Данила Галицького – можна. Торік його директор  Роман Гонтарєв стверджував, що із запровадженням нової серії маршрутів від «Візз Ейр» очікується зростання пасажиропотоку в аеропорту на 25%.  За 2013 р. аеропортівський чистий прибуток становив приблизно 20 млн. грн. Отож летовище згрубша могло б заробити ще 4-5 млн. грн.. За такі гроші можна і в суді щастя пошукати.  Бо що ж це за літун такий: женихався, а не одружився.

Правда, поки що судитися з авіакомпанією готуються обурені пасажири. Бо трафляє не  так сам прецедент, як ставлення до потерпілих. «Візз Ейр Україна» усіляко намагається затягнути  повернення грошей пасажирам  скасованих рейсів,  не кажучи вже про якісь додаткові відшкодування, при цьому свідомо уникає  спілкування з ними. Для експерименту спробуйте зателефонувати на колл-центр компанії. Із 7-8 спроби у вас це може вдатися. Після цього ви повинні вислухати тираду від автовідповідача, потім – пораду  подзвонити  на англомовний номер і не морочити голову українському колл-центрові, потім 10 хвилин бадьорої музики і нарешті ви потрапляєте на живого оператора. Рано тішитеся.  Якась Альбіна ламаною українською заявляє, що вона нічого не може відповісти на ваші справедливі питання про повернення грошей, тому перемкне вас на іншого оператора. Отже, ще 5 хвилин бадьорої музики… - і  короткі гудки. 

Представники «Візз Ейр» розводять руками, у зв’язку зі змінами маршрутної мережі український колл-центр перевантажений. Але, перепрошую, це не пасажири нахомутали з квитками. Ви цю кашу заварили – найміть ще 20 Альбін – нехай поспілкуються із вдячними клієнтами. Наприклад, з тими у кого разом із квитками мідним тазом навернулися омріяні відпустки чи ділові поїздки. Про характер цього спілкування можуть свідчити деякі відгуки про «Візз Ейр»  в інеті. І це ще не найбрутальніші.

 

 

 

«Купила квитки Львів-Валенсія-Львів. Усе оплатила,  пройшла ел. реєстрацію, додзвонитися змогла тільки на 2 день,коли запропонували, що можна перебронювати квиток,очікувала [на лінії] іншого  менеджера! Мене скинули і  заблокували  домашній телефон! Вилітати потрібно терміново, бізнес-поїздка із запрошенням. Одне слово, Візз Ейр  підставив конкретно!»

«Рейс скасували.  Додзвонитися їм не можу, дзвоню з мобільного - уже купу грошей зняло. Я під цей  рейс робила шенген і планувала свою відпустку (Львів –Неаполь-Львів). Купила квитки за півроку. Могла купити і в іншої компанії. Навіщо мені тепер їхнє повернення грошей, якщо я повинна купувати квиток у  4 рази дорожче??? Дуже вигідно, навіть хитровигідно, взяти і скористатися моїми грошима,  пересрати  мені всі плани  на відпустку, ще й мати нахабство не зв’язатися зі мною. Буду змушена звертатися до суду».

Проте навіть забрати знецінені гроші у  «Візз Ейру» непросто. Компанія обіцяє повернути їх упродовж 2-3 місяців (бу-га-га). Хоч коли ти замовляєш  їхній квиток, то платити треба негайно. Чому усі добросовісні перевізники повертають пасажирам кошти за лічені дні, а «Візз Ейрові» це не вдається, у прес-службі компанії пояснити не змогли.  Як і те, чому для оформлення повернення платежу, треба відіслати в офіс компанії цілий стосик підтверджувальних документів. Таке враження, наче ти у банку просиш кредит . Насправді ж навпаки. Це звичайні українські громадяни безвідсотково прокредитували транснаціональну компанію з мільйонними оборотами. Спробуємо навіть порахувати в яких обсягах.

Отже, у травні компанія мала б експлуатувати 6 нових маршрутів зі Львова з середньою періодичністю 3 рази на тиждень туди-назад. Тобто приблизно 150 польотів загалом за місяць. Парк   «Візз Ейру»  складається з літаків Airbus-320, які вміщають до 180 пасажирів. Торік завантаженість цих літаків на рейсах з України становила 85%. Повіримо нині  «Візз Ейру»  на слово, що попит впав, і знизимо цю завантаженість до  50%. Кілька операцій на калькуляторі  і виходить, що потенційно у травні тільки на львівських напрямках послугами лоу-косту могли б скористатися 13 тисяч осіб. Переважна більшість з яких уже заплатила за квитки. Якщо взяти за середню ціну квитка 1000 гривень, то виходить, що  «Візз Ейр Україна» зібрала за скасовані рейси щонайменше 10 мільйонів гривень, з якими тепер не бажає розлучатися. Дійсно, краще цю круглу суму потримати ще місяць-два на депозиті, і навіщо кудись літати?

Схоже, такі дрібні шулерські трюки увійшли в звичку компанії «Візз Ейр Україна», а звичка – друга натура. Як ілюстрація – ще одна свіжа акція від компанії. У квітні постійним клієнтам компанії надійшло повідомлення про небувалу нагоду придбати квитки з 20-відсотковою знижкою. Так мило. І так цинічно. Адже незадовго до того, ціни на всіх напрямках у компанії подорожчали у півтора раза. Дешевими «розводками» такого штибу навіть маркетологи супермаркетів уже гребують. 

Але для «Візз Ейру» гроші не пахнуть. Компанія намагається  при нагоді обвести довкола пальця не лише звичайних українців, але й державу. Вона уже кілька років судиться з податківцями, відмовляючись заплатити до бюджету понад 13 мільйонів гривень податкових нарахувань і пені.

Зрештою, і бюджетність   «Візз Ейру», принаймні в Україні, є великим міфом. Для порівняння візьмемо ціни на травневі вихідні на тих напрямках, що ще залишаються у Львові, – Мілан (Бергамо) і Дортмунд. Та порівняємо їх з аналогічними цінами у Кракові в основного віззейрівського конкурента  в Європі – Ryanair. Так от, з Кракова до Мілану можна долетіти за 90-100 злотих, зі Львова – не менше, ніж за 1100 гривень, з Кракова до Дортмунда –  80-90 злотих, зі Львова – від 800 гривень. Відчуйте різницю.  

При таких підходах, при ставленні до українських клієнтів як до пасажирів другого сорту, не видно жодних причини, чому надалі варто користуватися послугами «Візз Ейру». Принаймні львів’янам. Навіть враховуючи переїзд до Кракова, вони можуть зекономити на дорозі принаймні вдвічі.

Зате, нарешті,  відкрився секрет, чому літаки «Віззейру» розмальовані в такі хлорцетно-фіолетові кольори. Їм просто фіолетово, якщо у їхніх пасажирів виникають проблеми з їхньої ж вини.