Вкрадені у 1960 році картини XVII ст. повертають до музею

Неймовірна історія повернення львівських артефактів

20:24, 22 вересня 2016

Через 56 років після викрадення, Львівський історичний музей отримає свої картини. Їх добровільно віддав мешканець Олександрії, на Кіровоградщині. Ми вже розповідали історію про те, як чоловік виставив на інтернет-аукціон старий портрет. Власник, оцінив полотно в 1 гривню, бо думав, що це непотріб. Та з'ясувалося, що це цінний твір мистецтва. До того ж, крадений. Врешті, чоловік зняв картину з торгів та повернув її державі. Разом із ще одним полотном.

Першими полотна побачили у місті Кропивницький. Тамтешні музейники попросили, аби картини тиждень експонували у них. Сам пан Олександ розповідає – картини, яким 400 років, купив у знайомого за 250 гривень. А той, мовляв, знайшов їх на горищі будинку. Хто саме зображений на полотнах і яка їх вартість, не знав. Тому виставив фото одного з портретів на інтернет-аукціон за 1 гривню і почав чекати пропозицій.

«Коли впродовж двох годин почали тисячами кидатися, я злякався. Почали писати у що  так і так – це музейна цінність, треба їх повернути. Я написав модераторам, що я завершую торги», – розповів останній власник картини Олександр Маркосян.

Ціна картини на інтернет-аукціоні дійшла до 26 тисяч. Та власник передав твори мистецтва в СБУ, а ті – в художній Музей Кропивницького. Знайдені полотна –це весільні портрети Розанди та Тиміша Хмельницьких – невістки і сина Богдана Хмельницького. Датовані вони 17 століттям, але художник невідомий. Втім 56 років картини зберігали у неналежних умовах, тому вони сильно пошкоджені.

«Цілком можливо, що ці роботи зберігалися на даху чи може в підвалі, через це деформувалися дошки. На картині помітно кракілюр грунтового походження. Цей кракілюр спровокував численні осипи», – пояснює охоронець фондової групи «Живопис» Львівського історичного музею.

Сергій Богданов підтвердив оригінальність робіт. Ці полотна – власність Львівського історичного музею. На звороті навіть зберігся інвентарний номер. Та у далекому 1960 році картини за невідомих обставин викрали. Правоохоронці обіцяють з'ясувати, як вони потрапили в Олександрію.

«Ми постараємось дійти до самого кінця – яким чином ці картини опинились в тому місці, де вони були, хто із людей був задіяний до цього. Нам самим цікаво», – каже т.в.о. начальника УСБУ в Кіровоградській області Юрій Кулинич.

У Львові ж картини чекають орієнтовно за два тижні. В історичному експонують їхні фотокопії. Оригінали ж спочатку будуть реставрувати. Музейники кажуть, за повернення полотен, власник швидше за все не отримає грошової винагороди.

«Пішла інформація від деяких осіб наших, що за повернення картин належиться 25%. Що ніби це так само, як знайдеться скарб. Звичайно, що за викрадені речі жодної компенсації не може бути. Ми йому дуже вдячні, що він повернув добровільно ці картини, повернув дві картини», – говорить директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.

Втім Олександр каже: не жалкує, що не віддав роботи приватним покупцям, які пропонували  різні суми аж до півмільйона гривень.

«Не шкода. Я очень рад, что ценность Украины попадет туда, куда надо. А не каким-то толстосумам», – додає останній власник картин Олександр Маркосян.