Вкрадені російською мафією гроші використовувалися для розробки хімічної зброї у Сирії

08:22, 18 червня 2017

Інвестиційна група, якою керувала російська мафія і яка пов’язана з урядом, перерахувала щонайменше $900 тис. компанії, що фінансувала розробки хімічної зброї в Сирії. Про це повідомляє CNN з посиланням на фінансові документи, наявні в розпорядженні телеканалу.

Згідно банківськими записами кінця 2007 і початку 2008 років, інвестиційна группа пов'язана з, як вважають американські чиновники, російською мафіозною групою, що підтримується урядом, погодила переказ понад $3 млн компанії Balec Trading Ventures, за офіційними даними - для покупки дорогих меблів. Записи трансакцій підтверджують, що з цієї суми було переведено щонайменше $900 тис.

Обидві компанії зареєстровані на Віргінських островах. Компанія, про яку йде мова, називається Quartell Trading Ltd., і, як стверджує Міністерство юстиції США, була однією з багатьох компаній, через які відмивалися мільйони доларів російських платників податків, пов'язаних з так званою «справою Магнітського».

Компанія Balec Trading Ventures належить сирійцеві Іссі аль-Зейді, громадянинові Росії, який з 2014 року перебуває в списку санкцій Мінфіну США через його зв'язки з сирійським науково-дослідним центром, що розробляє хімічну зброю, у тому числі виробництво зарину, нервово-паралітичного і гірчичного газу.

За даними Конгресу і Мін'юсту США, банда російської мафії, яка називається «групою Клюєва», складається з колишніх і нинішніх співробітників російського МВС, двох податкових відомств і ФСБ. У 2007 році «група Клюєва», за словами чиновників, вступила в змову з метою обманним шляхом захопити три дочірні компанії, пов'язані з московським Hermitage Capital Management - найбільшим хедж-фондом в Росії.

«Група Клюєва» сфальсифікувала багатомільйонні збитки для компаній, які були взяті під контроль. Це дозволило скористатися поверненням податків в розмірі $230 млн. Виплата була проведена повністю в один день в кінці 2007 року. Велика частина з вкраденої «групою Клюєва» суми відтоді була розподілена і заморожена на рахунках в банках по всьому світу. Про це зокрема й дізнався Сергій Магнітський. «Магнітський виявив навіть більше, ніж він сам усвідомив, і більше, ніж ми зрозуміли навіть після прийняття закону Магнітського», - заявив телеканалові CNN колишній координатор США з питань політики щодо санкцій Деніел Фрід.

Американський прокурор звинуватив зареєстровану на Кіпрі компанію Prevezon Holdings, яка належить синові впливового російського чиновника, у покупці нерухомості на Манхеттені з використанням частини вкрадених грошей. Компанія не визнала правопорушення і уряд США відмовився від будь-яких подальших судових розглядів, пов'язаних з цією справою.

Ще одна справа про конфіскацію майна триває в Швейцарії, де слідчі покладаються на докази, передані російським фінансистом Олександром Перепілічним, російським емігрантом, який зізнався, що деякий час був основним «відмивачем» грошей для «групи Клюєва», перш ніж розірвав з ними зв'язки. Докази вказують, що на банківських рахунках Credit Suisse в Швейцарії зберігалася частина вкрадених грошей. Один з рахунків належав компанії Quartell Trading. Сам Перепілічний помер у віці 44 років під час пробіжки біля свого будинку в 2012 році. Поліція виявила в його шлунку сліди гельсемія, отруйної квітки.

Нагадаємо, 15 травня мало відбутися перше слухання у справі Prevezon. У матеріалах федерального суду США йдеться, що російська схема податкового шахрайства була розкрита покійним Сергієм Магнітським, російським адвокатом і аудитором, якого заарештували і звинуватили в корупції з боку російської влади після того, як він опублікував відомості про те, що державні чиновники брали участь у податковому шахрайстві, яке призвело до розкрадання $230 мільйонів.

Смерть Магнітського в російській в’язниці у 2009 році призвела до ухвалення в 2012 році в США так званого «закону Магнітського» і списків компаній, які підозрюють у відмиванні коштів в Америці.