Влада активно використовує адмінресурс перед виборами, - "Опора"

13:00, 6 липня 2012

5 липня під час презентації результатів третього щомісячного моніторингового звіту Громадянська мережа "Опора" оприлюднила факти залучення працівників бюджетних установ до передвиборчих заходів та використання чиновниками службових приводів для здійснення агітації.

Учасники презентували свіжі дані щодо креативу від кандидатів та нових форм підкупу від учасників неофіційного етапу передвиборчої кампанії.

За словами Олександра Неберикута, експерта кампанії спостереження: «Протягом останніх трьох місяців довгострокові спостерігачі ГМ "Опора" і незалежні ЗМІ фіксують небезпечні тенденції, що свідчать про реальну загрозу використання адміністративного ресурсу окремими потенційними суб’єктами виборчого процесу, з метою штучного обмеження рівня політичної конкуренції в країні. Це може призвести до грубого порушення одного з керівних загальноєвропейських принципів виборчого права – забезпечення рівних можливостей для усіх партій і кандидатів, і поставити під сумнів чесність майбутніх виборів в очах українських громадян та міжнародної спільноти», – цитує експерта прес-служба організації.

Факти такої діяльності суперечать статті 4 Закону України «Політичні партії в Україні», яка забороняє органам державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовим особам виокремлювати у своєму ставленні певні політичні партії чи надавати їм привілеї.

Серед таких фактів найбільший передвиборчий резонанс отримали ініціативи державних та місцевих органів влади щодо введення нових тимчасових штатних одиниць у соціальних службах. За даними віце-прем’єра Сергія Тігіпка, усього в Україні буде підготовлено 12 000 тимчасових соціальних працівників. У порівнянні із аналогічними посадами у соціальних службах, заробітна плата нових  працівників є вищою (приблизно на 1 000 гривень), йдеться в повідомленні "Опори". Найбільше штатних одиниць буде створено у Полтавській області (908), найменше – у місті Севастополь  (15 осіб).
На Сумщиніспостерігачі "Опори" зафіксували випадок, коли під час візиту до 93-літньої пенсіонерки, соціальний працівник намагався з’ясувати її політичні уподобання. Також він повідомив, що за сприяння влади пенсіонерка отримає безкоштовно пристрій для цифрового телебачення.

"У Волинській області до представників "Опори" звернулися місцеві мешканці щодо «добровільно-примусового» характеру залучення співробітників бюджетних установ до виборчої кампанії одного із кандидатів. Виборчий штаб місцевого благодійника, народного депутата Ігоря Палиці за посередництвом директорів шкіл набирає вчителів для роботи під час агітаційної кампанії", - зазначають активісти.

Координатор виборчих програм ГМ "Опора" Ольга Айвазовська звернула увагу на те, що потенційні кандидати, особливо чинні народні депутати України, позиціонують себе лобістами інтересів окремих виборчих округів щодо залучення ресурсів Державного бюджету України. У цьому питанні певний приклад та прецедент створено керівництвом українського парламенту. "Голова Верховної Ради України Володимир Литвин (Народна партія) та його перший заступник Адам Мартинюк (КПУ) під час роботи у виборчих округах активно користуються своїм  посадовим статусом. Для прикладу, Мартинюк стверджує, що «пролобіював» виділення Кабінетом Міністрів України 10,8 мільйонів гривень на соціально-економічні потреби Камінь-Каширського та  Ківерцівського районів (Волинська область). Така передвиборчу стратегію керівництва Верховної Ради України сприяє безконтрольному застосуванню бюджетного адміністративного ресурсу іншими парламентарями та посадовими особами", - зазначає координатор.

Пані Айвазовська зазначила, що представники ВО «Свобода», які займають високі посади у західних областях України, також зловживають службовими приводами у власних агітаційних інтересах. Наприклад, формальне погодження головою Львівської обласної ради Олегом Панькевичем рішення про позапланове фінансування пошкодженої дороги у Мостиському районі подається як результат діяльності його політичної партії, - йдеться в повідомленні "Опори".

За її даними, потенційні кандидати використовують професійні свята для підвищення власного рівня електоральної пізнаваності. Так, у Полтавській області під егідою Громадського об’єднання «Наш дім – Полтава», яке очолюють потенційні кандидати Олександр Залужний та Володимир Макара, медичним працівникам та на потреби закладів охорони здоров'я було вручено сертифікати на отримання десяти автомобілів марки "Лада Сенс", дві карети швидкої допомоги "Газель", десять квартир у Полтаві, грошові подарунки, сертифікати на придбання соковитискалок, пилосмоків, мікрохвильових печей, хлібопечей, кухонних комбайнів, телевізорів, пральних машин, холодильників. Закладам охорони здоров’я видавали грошові сертифікати на проведення капітального ремонту, придбання медичного обладнання, комп'ютерів, заміну вікон, повідомляють активісти.

Коментуючи виділення коштів для встановлення відеосопстереження на дільницях під час виборів у Раду, "оопрівці" вважають більш доцільним забезпечити відеокамерами засідання окружних виборчих комісій, зокрема щодо результатів підрахунку голосів та рекмендує ввести аудіо- та відеозапис зачитування кожного протокола та стенографування важливих засідань ОВК.