Влада Криму не хоче кримськотатарську регіональною, - депутат

13:05, 16 серпня 2012

Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради Криму (фракція "Курултай-Рух") Рефат Чубаров пов'язує відстрочку з реалізацією в регіоні закону "Про засади державної мовної політики" небажанням визнавати регіональною кримськотатарську мову.

Зі слів Чубарова, у Криму, на відміну від інших регіонів, на регіональну крім російської претендує й кримськотатарська, повідомляє Український тиждень.

"Тут статус регіональної здобуває ще й кримськотатарська. А щодо цього місцевий політикум має цілий набір почуттів - багато хто просто не бажає визнавати цей факт", - сказав він.

На думку Чубарова, кримські керівники Партії регіонів, що перебувають при владі, ухвалили рішення про скликання позачергової сесії кримського парламенту, керуючись бажанням скоріше відрапортувати перед виборцями, однак вирішили відкласти ухвалення рішення до жовтня, у надії на внесення змін до закону про мовну політику, що збільшують відсотковий бар'єр носіїв мови для визнання її регіональною.

"Мені здається, приймаючи це рішення, вони сподіваються на те, що незабаром (можливо, у вересні) до закону внесуть відповідні поправки й буде піднято процентний бар'єр для регіональних мов. Таким чином, кримськотатарську мову вдасться вивести з їх числа", - зазначив Чубаров.

При цьому він прогнозує, що відмова влади у визнанні кримськотатарської мови регіональною розбурхає суспільство й викличе протести в Криму.

Нагадаємо, Після прийняття кримськими депутатами постанови "Про першочергові заходи щодо виконання в Автономній Республіці Крим Закону України "Про основи державної мовної політики", депутат від фракції "Курултай-Рух" Рефат Чубаров заявив, що тепер має право говорити рідною кримськотатарською мовою у будівлі парламенту

Як повідомлялось раніше, президент Віктор Янукович 8 серпня підписав закон про засади державної мовної політики, що передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, де поширена ця мова.

Законом передбачається, що в контексті Європейської хартії регіональних мов або мов меншин заходи, спрямовані на використання таких в Україні, застосовуються до 18 мов.

13 серпня Одеська міськрада, а 15 серпня - Одеська обласна ради надали російській мові статус регіональної.

14 серпня Краснолуцька міська рада Луганської області вирішила дублювати тексти в офіційних документах російською мовою поряд з українською.

15 серпня  Верховної Ради Криму  доручила Раді Міністрів до 10 жовтня підготувати й внести на розгляд кримського парламенту пропозиції щодо реалізації в регіоні закону "Про засади державної мовної політики".

 Також російська стала регіональною у Севастополі. та в Запорізькій області.