Влада спробує піти шляхом Лукашенка, - експерт

16:19, 5 квітня 2013

Мусування теми проведення всеукраїнського референдуму нагадує ситуацією в Білорусі 1994 року, коли внаслідок парламентської кризи президент Олександр Лукашенко застосував інструменти референдуму, тим самим встановивши в країні одноосібну президентську владу. Про це сказав директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«Швидше, референдум як інструмент виходу з парламентської кризи на користь нинішньої влади. Він, скоріше, намагається повторити ситуацію Білорусі 1994 року, ніж ситуацію в Україні 2000 року», - сказав Карасьов.

Політолог нагадав: "Жорстка парламентська криза, референдум, приїжджають європейці, приїжджають росіяни, Черномирдін мирити парламент і Лукашенка. Лукашенко проводить референдум і потім вводить на основі результатів референдуму президентське правління. І ось править уже з 1994 року".

При цьому Карасьов вважає, що влада, в разі проведення референдуму, намагатиметься реалізувати саме цей варіант.

Деякі експерти в Україні порівняли нинішню ситуацію в країні з подіями 2000 року, коли у квітні було проведено референдум стосовно реформування системи державного управління.

Тоді понад 80% виборців підтримали всі чотири його питання - про право президента достроково припиняти повноваження парламенту в разі, якщо протягом місяця депутати не змогли сформувати більшість, або якщо протягом трьох місяців Верховна Рада не затвердила проекту держбюджету; про обмеження депутатського імунітету; про скорочення кількості депутатів парламенту з 450 до 300; про необхідність формування двопалатного парламенту. Однак відповідних змін до законодавства Верховна Рада так і не внесла.

Додамо, що директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський вважає ідею проведення референдуму "швидше погрозою".

Додамо, що відповідаючи на запитання ЗМІ про те, що ходять чутки про підготовку референдум з питань запровадження двопалатного парламенту, скорочення кількості депутатів і зміни системи виборів виключно на мажоритарну лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов сказав: «Розмови ходять, зокрема й серед депутатського корпусу, що якщо таке неподобство триватиме й далі, то з цього необхідно шукати якийсь вихід».