Влада займається звичайнісінькою імітацією реформ, – Портніков

13:48, 10 грудня 2010

Влада займається звичайнісінькою імітацією реформ, під дахом якої вирішуються певні підприємницькі, бізнесові і майнові проблеми осіб, які знаходяться в оточенні Віктора Януковича, і тих олігархів, які допомогли прийти чинному Президентові до влади, – так коментує реорганізацію міністерств українського уряду головний редактор телеканалу ТВі Віталій Портніков.

У телефонному коментарі ZAXID.NET 10 грудня він зазначив: "Зараз пишу текст щодо адміністративної реформи. І коли прочитав, президентські укази, я згадав, як проводилась адміністративна реформа в Росії навесні 2004 року. Аналогії, як на мене, тут є очевидними, хоча, ніде правди діти, Віктор Янукович виступає за скорочення адміністративного апарату вимушено – на вимогу МВФ…".

За словами журналіста, "всі рахують кількість міністерств і міністрів, які втратили свої посади, але ніхто чомусь не помічає величезну кількість агенцій та комітетів, які будуть присутні поруч з новими міністерствами".

Віталій Портніков наголошує, що якщо порахувати кількість начальників, усвідомити кількість функцій, які будуть виконувати ті чи інші відомства, які перестали бути міністерствами, "ми отримуємо просто перейменування адміністративного апарату, що в країнах чиновницького свавілля відбувається постійно і видається за адміністративну реформу".

"Умовно кажучи, вчора було 10 міністрів і 8 голів різних агенцій і комітетів, а сьогодні стало 5 міністрів і 15 голів різних агенцій і комітетів, – і це видається за адміністративну реформу. Всі починають плескати в долоні, або навпаки говорити, що якось змінився клановий перерозподіл. Я думаю, що реально ми зможемо оцінити те, що відбулося після того, як ми отримаємо повний перелік осіб, які будуть призначені на ті чи інші посади у новій структурі виконавчої влади, усвідомимо, якими є їхні повноваження і функції, наскільки ті чи інші особи реально підлягають тим чи іншим міністрам, або ні. Або вони можуть, завдяки особистим якостям і зв’язкам виходити на главу уряду чи навіть на президента", – сказав журналіст.

Портніков зауважив: "В уряді, який зараз скорочується, голова Держкомпідприємництва і міністр економіки фактично не були підлеглими віце-прем’єра з питань економічних реформ. Ну і що з того, що вони мали таке підпорядкування, якщо вони фактично існували на рівні тих самих віце-прем’єрів. Таких прикладів можна навести чимало. Це просто стало більш очевидним у зв’язку з ситуацією довкола Податкового кодексу, яка стала завдяки протестам підприємців більш прозорою".

Віталій Портніков не виключає, що у новому уряді таких ситуацій також може бути чимало, мовляв, голови різних установ можуть бути більш впливовими, ніж окремі міністри, які будуть керувати об’єднаними міністерствами.

"Мені здається, що про якісь серйозні зміни говорити не те що рано, не потрібно. Влада займається звичайнісінькою імітацією реформ, під дахом якої вирішуються певні підприємницькі, бізнесові і майнові проблеми осіб, які знаходяться в оточенні Віктора Януковича, і тих олігархів, які допомогли прийти чинному Президентові до влади… В яку обгортку будуть обгорнуті ці, м’яко кажучи, несолодкі цукерки української управлінської системи, мене не дуже хвилює. Єдине, що хочу попередити: це ще не кінець – боротьба за впливи продовжиться", – сказав Віталій Потріков. Він не виключає, що і надалі існуючі відомства можуть об’єднувати чи роз’єднувати.

Як відомо, указом Президента України Віктора Януковича від 9 грудня затверджено новий перелік міністерств у Кабінеті міністрів. Відтепер в уряді діятимуть 16 міністерств, десять з яких – реорганізовані шляхом об’єднання з іншими або покладання на них додаткових функцій.

Водночас, указом про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади Віктор Янукович врегулював підпорядкування центральних органів виконавчої влади міністрам.

Також в Адміністрації Президента запевняють, що найближчим часом варто чекати другої хвилі перепризначень та нових призначень в уряді.