Сьогодні Україна і увесь світ відзначають 150 років з дня народження Андрея Шептицького – чи не найсвітлішої постаті української історії. Священнослужителя, який по праву є духовним символом українського народу. Життя митрополита Андрея припало на надзвичайно складний час, але і в таких обставинах він зумів зберегти українську церкву, опікуватися своїм народом та поширювати знання та просвітництво.
Праця «Як будувати Рідну Хату» є дуже влучною відповіддю на усі запитання щодо того, якою повинна бути Україна. Я часто перечитую цю книгу і щораз знаходжу у ній відповідь на виклики, які ставлять сьогоднішні часи. Ось, наприклад, уривок де Шептицький застерігає від загроз того, що ми сьогодні називаємо популізмом і небезпекою влади польових командирів: «…демократія і свобода, і участь усього народу у виконуванні керівної влади може йому запевнювати мир, добробут і щастя. Але коли у виконуванні цієї свободи і прав народ мав би йти за фальшивими гаслами революції чи соціалізму і, обманутий неправдивими надіями, домагався б пересадної свободи без поваги до тих основних законів, на які спирається кожен громадський порядок, то безпосереднім наслідком так зрозумілої свободи чи демократії мусила б бути анархія, а вслід за нею неволя, нужда і руїна…»
А ось про те, як повинне бути організоване українське суспільство: «…родина, утворена волею й умом людини, але утворена по силам природи і згідно з її законами. Такою організацією-організмом є громада, себто злука людей, що живуть в одній місцевості та зв'язані зі собою сусідством і спільнотою багатьох потреб і інтересів. Вона є твором людей, але так пристосованим до людської природи, до внутрішнього напряму її сил, її потреб, що є майже організмом. Звідси родина і громада є, сказати б, протоплазмами, первісними клітинами, з яких складається людське суспільство. Обидві ці організації будуть тим сильнішими та тривалішими, чим більше будуть зважати на природу та її закони…»
Тобто понад пів віку назад Андрей Шептицький описав усі ті речі, над впровадженням яких ми цілою країною працюємо сьогодні. Його авторитет як духовного наставника є беззаперечний, але бачимо, наскільки мудрими були також і слова про успішний суспільний лад, чого нині так хоче кожен українець. Це ще раз доводить, що владика Андрей є не лише духовним лідером та моральним авторитетом, а й великим державним діячем, до думок якого необхідно прислухатися сьогодні старшим і приклад з якого повинні брати юні, хто шукає лідера для наслідування.
Цього року Папа Римський Франциск оголосив спеціальний декрет про героїчність діянь митрополита УГКЦ Андрея Шептицького, що є одним з кроків для початку беатифікації митрополита Андрея – справді святої для всіх нас людини.