Власник вкраденої у Львові картини поверне її у музей

Анонімний продавець може отримати 25% вартості картини, але її ринкова ціна невідома

19:13, 15 вересня 2016

Власник картини, яку вкрали з Львівського історичного музею, а зараз «засвітилися» на інтернет-аукціоні, вже зв’язався з дирекцією музею. На сторінці лота він написав: «Зі мною сконтактував директор музею і попросив передати картину в СБУ. Я так і зроблю». Цю інформацію підтвердив директор Львівського історичного музею Роман Чмелик. Щоправда, за його словами, невідомий власник сам йому зателефонував.

Як повідомляв сьогодні ZAXID.NET, артефакт із Львівського історичного музею став лотом на інтернет-аукціоні. Невідомий користувач виставив на продаж картину XVII століття, яку вкрали з музею в 1960 році. Про цінність експонату власник, схоже, не здогадувався, бо назвав його «знахідка з горища» й оцінив його в 1 гривню. Лот викликав бурхливе обговорення, бо, як виглядає з фото, це музейний експонат. Він має інвентарний номер Львівського історичного музею. Працівник цієї установи і виявив в інтернеті картину, цілком випадково. Підняли старі записи, звірили номери – все збігається, тому вважають, що це оригінал, який викрали з музею багато років тому.

«Про обставини викрадення, на жаль, нам нічого не відомо, оскільки картини, а їх було дві, були викрадені 8 лютого 1960 року, а 30 червня 1962 року Міністерство культури УРСР видало наказ про списання тих предметів. Тобто зараз вони вже не значаться в наших інвентарних книгах. Очевидно, мала бути порушена якась кримінальна справа, але якщо картини дозволити списати, то розслідування мало закінчитися, але цю інформацію треба десь вже в архівах шукати. Причому навіть не наших, а правоохоронних органів. Нам лише відомо, що картини зникли з експозиції, не з фондів. Вони зовсім маленькі за розміром. Стояли на столику, може, хтось поцупив, адже тоді не було відеоспостереження», – розповіла головний зберігач Львівського історичного музею Світлана Хавалко.

Тоді пропало дві картини. Сьогодні в історичному музеї виставлені їхні збільшені фотокопії. Це портрети Розанди та Тимоша – невістки і сина Богдана Хмельницького, які, вірогідно, малювали до їхнього весілля.

«Це портрети XVII століття, невідомого автора. Але ми, коли описували, робили припущення, що це художник Версерфельд. Він малював портрет батька Розанди, тому ми вирішили, що цей диптих – теж його робота. Розанда – дочка Лупула, молдавського господаря, і Богдан Хмельницький був зацікавлений налагодити дипломатичні відносини з Молдавією, тож одружив Тимоша, свого сина, з нею. А ці портрети, як ми думаємо, це їхні весільні портрети», – розповіла завідувач відділу давньої історії України Львівського історичного музею Ярослава Станчак.

В інтернеті «засвітився» лише портрет Розанди, але музейники майже впевнені, що невідомий продавець з аукціону має і Тимоша, бо на фото біля картини видно ще одну раму. Де зараз твори мистецтва – невідомо. Продавець вказав своїм місцем перебування селище Павлиш Кіровоградської області. Зі стартової ціни в 1 гривню ставки виросли до 26 тисяч. Спочатку власник відстоював своє право продати експонат, але потім написав, що готовий віддати його державі: «Шановні користувачі! Уже зрозуміло, що картина є частиною нашої історії, тому не робіть більше ставок. Здам її, куди належить».

«Згідно з законом, йому треба було б сплатити 25% від вартості картини, але тоді питання, яка ціна? Ми все одно скерували листи і в СБУ, і в Національну поліцію, Міністерство культури, що є такий прецедент, треба вжити всіх заходів і картину повернути», – наголосила директор обласного департаменту культури Христина Береговська.

Диптих Розанди і Тимоша – мистецький твір національного значення, твердять музейники, але скільки він може зараз коштувати, ніхто не знає.

«Аналогів, інших портретів Розанди і Тимоша немає. Як вони тоді оцінювалися? Ось є оцінка. Писало 500, очевидно, це 500 карбованців. Нижче є 50. За якою еквівалентністю тоді оцінювалися речі, зараз не скажу», – розповіла Світлана Хавалко.

Тепер же, якщо картину повернуть, її оцінюватимуть заново.