Проблеми Промінвестбанку фактично стали початком фінансової кризи в Україні. Саме вони спровокували звернення вкладників і до інших банків з вимогою дострокового повернення депозитів, а також тиск на валютообмінний курс. Про це зазначив керівник Головної служби соціально-економічного розвитку Роман Жуковський, - інформує прес-служба Глави держави.
За його словами, вплив проблем, що існують у системному банку, на економіку України відмічався й іноземними експертами. Так, вирішення проблеми з ПІБом було включено у якості попереднього заходу до програми з МВФ. Фактично, отримати кредит у 16,4 млрд. доларів ми змогли, лише переконавши Фонд, що проблему вирішено - оголошено підписку на додаткову емісію акцій і є інвестор, який готовий купити ці акції. Однак, навіть після продовження строку цієї підписки, необхідних сум внесено не було.
Сьогодні з'явилися повідомлення про те, що нібито власниками Промінвестбанку укладено угоду з російським Внєшторгбанком про внесення необхідного фінансування.
Це - чергова спроба затягнути процес, оскільки єдиним суб'єктом, уповноваженим на сьогодні укладати будь-які угоди від імені банку є тимчасовий адміністратор, призначений Національним банком.
Відсутність прогресу у вирішенні цього питання не лише може призвести до дострокового припинення програми з МВФ, хоча й це буде мати дуже складні наслідки. Україна втратить більше довіри інвесторів, ніж у випадку якби у нас цієї програми взагалі не було. Ми позбавимося додаткового ресурсу, який можна було б використати на рекапіталізацію банків, і це буде мати реальний вплив на стабільність банківського сектору у майбутньому.
Але головне - ми продемонструємо невміння або небажання усунути проблему, яка і стала першим кризовим явищем в економіці. Таким чином ми покажемо нашу реальну здатність впоратися з кризою.
Наразі з цієї ситуації є єдиний вихід - швидко націоналізувати ПІБ, використовуючи механізм, передбачений президентським антикризовим Законом. Для цього необхідно, щоб Кабінет Міністрів України терміново прийняв рішення про входження держави у капітал цього банку, а Міністерство фінансів на підставі цього рішення придбало акції додаткової емісії
У випадку такого розвитку подій, міжнародні фінансові структури, такі як ЄБРР та Світовий банк, готові надати необхідне фінансування, в тому числі для перетворення його на банк розвитку.
Тільки такий підхід продемонструє світовому економічному суспільству спроможність Уряду подолати кризу.