Майбутнє вже тут

У світі запускають водневі трамваї та електролітаки

11:10, 9 жовтня 2021

Українці справно передають за проїзд у «Богданах» та змагаються за вільні електросамокати, а тим часом Азія, Північна Америка і Європа втілюють у життя технології, про які не всі українці навіть чули. ZAXID.NET розповідає про транспорт майбутнього, що вже зовсім близько, і сподівається ще за нашого життя застати його на вулицях наших міст.

Громадський водень

Поки український Facebook з’ясовує, скільки в країні водневих авто – одне, два чи три – у Канаді, США, Німеччині, Великій Британії та інших країнах вже їздять водневі автобуси. Вони дорогі – вартість одного становить приблизно 400 тис. євро, але безпечні для навколишнього середовища (що головне), а деякі з них можуть, за потреби, їздити без водіїв.

Водневий автобус

У Великій Британії у деяких містах курсують традиційні двоповерхові водневі автобуси.

Азійські країни традиційно пішли ще далі і запускають водневі трамваї – перший з’явився у китайському місті Таншань ще у 2017 році, а у 2019 році перша комерційна лінія водневого трамвая довжиною у 6,6 км запрацювала у місті Фошань. Проект коштував близько 166 млн доларів США, лінією курсують 4 трамвая, а один перебуває в резерві.

Лінія водневого трамвая у китайському місті Фошань

Навесні 2021 року прототип водневого трамвая для системи громадського транспорту Південної Кореї представила компанія Hyundai Rotem – у 2024 почнеться його масове виробництво за підтримки уряду. У розробку на початках вкладуть 36 млн доларів США. У 2030 році водневі трамваї мають бути швидкісними та їздити в більшості міст країни.

Візуалізація водневого трамвая фірми Hyundai Rotem

Потужність водневого трамвая від Hyundai Rotem становить 380 ватт, а його паливний бак важить 42 кг. Останній розташували на даху – аби збільшити місткість трамвая та задля безпеки пасажирів. Прототип, що може вмістити до 100 людей, під час перших випробувань проїхав 150 км зі швидкістю 70 км/год. Скоро почнеться будівництво інфраструктури для заряджання трамваїв. До речі, «рогів» ці трамваї не мають, тож повітряних ліній не потребують і навіть самі можуть виробляти електроенергію. Водневі трамваї називають «мобільними очисниками повітря», адже вони можуть фільтрувати дрібний пил.

У березні про плани збудувати перший у Європі водневий трамвай повідомила компанія HeiterBlick GmbH, що в німецькому Лейпцигу. Проект підтримується федеральним міністерством транспорту та профінансується ним на 2,1 млн євро. Компанія обіцяє представити прототип до 2025 року.

Окрім того, у Німеччині вже пройшов випробування перший водневий потяг фірми Alstom – він проїхав 123 км. Комерційний запуск водневих потягів у Німеччині запланований на березень 2022 року. Виробник уже встиг доставити перший такий поїзд і у Францію, де він також успішно пройшов випробування (до 2025 року в країні планується запуск 14 таких потягів), та домовитись про контракт з Італією, де під нові потяги починають модернізувати Апеннінську залізницю. У вересні потяг від Alstom здійснив перший рейс у Швеції, а також встиг пройти випробування у Польщі, Австрії та Нідерландах.

Перший у світі водневий потяг німецької компанії Alstom

Вартість одного потяга Alstom становить близько 16 млн євро, а без зарядки він може проїхати 1000 км, швидкість – 140 км/год, місткість – до 300 пасажирів. Попри ціну, європейські країни планують поступово заміняти цими потягами дизельні, що використовуються там, де залізничні лінії не електрифіковані – у деяких країнах це понад 40% рухомого складу.

Перший у світі водневий потяг німецької компанії Alstom

Над ідеєю виробництва водневих потягів працюють також компанії Siemens (Німеччина) та Pesa Bydgoszcz (Польща), що представила прототип водневого локомотиву.

Додати зеленого до блакиті

Поки водневі технології поширюються землею, електрика опановує небо. Продовжує дивувати Фінляндія – саме фінська авіакомпанія підписала меморандум зі стартапом, що розробляє електролітаки для коротких відстаней. Тим часом компанія Rolls-Royce вже встигла випробувати прототип електролітака, що згодом планується використовувати для приміського сполучення.

Експериментальний електричний літак компанії Rolls-Royce, що виготовляє авіадвигуни

Finnair ще у березні повідомила про свою зацікавленість у зелених технологіях і оголосила про домовленість зі шведським стартапом Heart Aerospace's Electric і готовність придбати до 20 літаків ES-19. Це повністю електричне повітряне судно, що може вмістити до 19 пасажирів і розраховане на польоти до 400 км. У фінській компанії повідомили, що перші комерційні польоти ES-19 заплановані на 2026 рік.

«Наша компанія вважає, що електрична авіація – один з інструментів у майбутньому безвуглецевих польотів, що сприятиме розвитку відповідальної та сталої авіації, особливо на коротких маршрутах, в епоху, коли зміна клімату домінуватиме на порядку денному», – зазначають у Finnar.

Тим часом повністю електричний літак компанії Rolls-Royce, названий Spirit of Innovations, у вересні виконав свій перший 15-хвилинний політ. Цей літак – одномісний, його потужність – понад 500 кінських сил, проектна швидкість – 480 км/год. Вересневий політ розпочав низку випробувань, що має пройти повітряне судно перед тим, як цю технологію використають для конструювання пасажирських літаків для приміських перевезень. У Rolls-Royce сподіваються почати комерційну експлуатацію електролітака у 2026 році.

Експериментальний електричний літак компанії Rolls-Royce у вересні успішно здійснив випробувальний політ

Деякі компанії вирішили не обмежувати амбіції. Так, британська Electric Aviation Group (EAG) ще торік улітку представила проект гібридного електричного літака на 70 місць для регіональних польотів, розкритикувавши плани конкурентів на 19-місний літак. Судно, що може літати на електроенергії або на вуглецево-нейтральному паливі, планується випустити з виробництва до 2028 року. Утім, саме виробництво, що планується в Брістолі, ще потрібно розгорнути.

Тим часом американський стартап Wright Electric, що є партнером авіакомпанії EasyJet, вже до 2023 року обіцяла розробити двигун для 186-місного електричного авіалайнера. Потужність двигуна становитиме 1,5МВт. Загалом же у світі понад 200 компаній працюють зараз над ідеєю електричної або гібридної авіації.