Володимир Омельченко: «Нафтогаз України» перебуває на штучному диханні

10:29, 14 грудня 2009

Прогнози експертів вказують на те, що середньозважена ціна природного газу на російсько-українському кордоні 2010 року суттєво підвищиться порівняно з цьогорічною – на понад 20%: від 280 дол. до 337 дол. за тис. куб м.

Чи вдасться Україні вчасно і сповна розраховуватися за російський газ взимку, наскільки серйозним є ризик втрати газотранспортної системи, чи можливе повторення сценарію енергетичної кризи січня 2009 року? На ці та інші запитання ZAXID.NET відповів провідний експерт енергетичних програм Центру ім. О.Разумкова Володимир Омельченко.

 

- НАК «Нафтогаз України» розрахувався за російський газ, спожитий у листопаді, вчасно. За які кошти?

- Думаю, з власних коштів, отриманих від господарської діяльності. Керівництво підприємства заявляло, що розрахунок відбудеться вчасно, і це було зроблено.

 

- Однак стан НАК «Нафтогаз України» аж ніяк не можна назвати добрим.

- Я б сказав, що «Нафтогаз України» сьогодні підключене до системи штучного дихання. Через неефективний менеджмент, переобтяженість кредитами підприємство сьогодні не здатне самостійно розраховуватися за російський газ, і дійшло до того, що вперше за час співпраці України із Міжнародним Валютним Фондом гроші МВФ були скеровані на оплату російського газу.

 

- Чи задокументовано зменшення об’ємів постачання російського газу в Україну до реальних обсягів споживання і відмову від застосування штрафних санкцій до України з боку Росії на 2009 і 2010 роки, як домовилися прем’єри Тимошенко і Путін?

- Так, відповідні документи підписані на рівні «Нафтогазу» і «Газпрому». Тобто Україна цього та наступного року платитиме лише за газ, який реально споживається.

 

- Чим можна пояснити таку зміну поведінки російської сторони? Адже ще у жовтні Путін закликав країни ЄС прокредитувати Україну для розрахунків за російський газ. Можливо, за поступки щодо штрафних санкцій українська сторона дала якісь обіцянки, наприклад поступилася самостійністю ГТС?

- Росії теж не вигідно, щоб Україна не оплатила газ. Повтор минулорічного новорічного сценарію не вигідний нікому.

 

вперше за час співпраці України із Міжнародним Валютним Фондом гроші МВФ були скеровані на оплату російського газу

 

Проте багато експертів справді припускає, що під час ялтинських переговорів було досягнуто кулуарних домовленостей. Це не виключено. Однак дізнатися, яких саме, можливості немає. Якщо такі домовленості й існують, то про них знають лише учасники переговорів.

 

- Наскільки серйозним для України є ризик втратити газотранспортну систему?

- Ризик залишається високим і надалі. Головна його причина - у дії не зовнішніх чинників, а внутрішніх. НАК «Нафтогаз України», як я вже казав, перебуває на штучному диханні, і це найбільший ризик для енергетичної безпеки України. Так не може тривати постійно. Щоб покращити стан справ, треба здійснити реформи у цьому підприємстві та в газовому секторі загалом, згідно зі взятими зобов’язаннями перед ЄС стосовно адаптації законодавства України до Директив ЄС, які регулюють газовий сектор. Усе залежатиме від того, чи нова владна команда матиме політичну волю здійснювати їх.

 

- Росія і ЄС нещодавно підписали Меморандум про механізм раннього попередження в енергетиці. Яка мета цього документу і чи не має він можливостей для дискримінації України як країни-транзитера?

- Меморандум передбачає обмін інформацією між його учасниками щодо постачання енергетичних ресурсів, а також попередження можливих переривань постачання.

Проте багато експертів справді припускає, що під час ялтинських переговорів було досягнуто кулуарних домовленостей

Укладаючи цей Меморандум, російська сторона намагається відновити діалог з ЄС, порушений після російсько-грузинського конфлікту в серпні 2009 року. Я не вважаю, що цей документ можна розцінювати як дискримінаційний до України. Навпаки, це спроба регулювати енергетичні взаємовідносини за допомогою інструментів міжнародного права, аналогічних до тих, які діють в ЄС.

 

- Чи є ризик, що Україна відчуватиме труднощі з оплатою за газ у найближчі два місяці?

- Думаю, Україна зможе розрахуватися за газ у цей період. Проте вже навесні можуть виникати складнощі з розрахунками. Основною причиною цього вважаю нерівноправні тривалі контракти між НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром», які вимагають від України додаткового фінансового напруження в умовах безпрецедентної економічної кризи. За моїми оцінками, базова ціна на газ, закладена в контракті на постачання, є на 40-50 дол. для України завищеною порівняно з ціною для європейських компаній, бо не враховано транспортного плеча від російсько-українського кордону до основного газорозподільного пункту ЄС у Баумгартені на словацько-австрійському кордоні.

 

- Як буде поводитися Росія у січні, якщо напередодні виборів Україна не встигатиме розрахуватися за газ?

- Я б не надавав цьому політичного забарвлення, є чітка логіка дій, передбачена у контракті від 19 січня 2009 року. НАК «Нафтогаз України» зобов’язана щомісяця скеровувати ВАТ «Газпром» платежі за газ не пізніше 7-го числа місяця, наступного за поставкою. Якщо ж українська сторона не розрахується доти, то змушена буде на наступний місяць здійснювати розрахунки вже за передоплатою. Здійснювати розрахунки за передоплатою надзвичайно важко, і ризики неплатежів підвищуються.

 

- Загалом умови постачання російського газу в Україну на 2010 рік визначені і зміні не підлягають?

- Так, вони визначені, і вносити зміни вже не можна. Умови угоди можуть розглянути тільки за 6 місяців до наступного року поставок природного газу, тобто, до 1 липня. Якщо Україна хотіла внести відповідні зміни у контракти, вона мала надати ці пропозиції до 1 липня 2009 року. Якщо Україна схоче внести зміни до контрактів 2011 року, то їх слід запропонувати до 1 липня 2010 року. Однак потрібно зазначити, що умови контрактів для України є занадто обтяжливі та несправедливими, про що вже не раз говорили. Забезпечити надійність транзиту та поставок на довгостроковий період можливо лише за умови виправлення диспропорцій, які зараз є на користь ВАТ «Газпром».

 

- Якою може бути вартість газу для України наступного року?

- Прогнози експертів НАК «Нафтогаз України», ВАТ «Газпром» та провідних інвестиційних компаній, що працюють в Україні, вказують на те, що середньозважена ціна природного газу на російсько-українському кордоні 2010 року суттєво підвищиться порівняно з цьогорічною – на понад 20%: від 280 дол. до 337 дол. за тис. куб м.

 

базова ціна на газ, закладена в контракті на постачання, є на 40-50 дол. для України завищеною порівняно з ціною для європейських компаній

 

Парадоксально, що НАК «Нафтогаз України», як покупець, прогнозує найбільшу ціну, а ВАТ «Газпром», як продавець – найменшу. Це можна пояснити тільки тим, що український холдинг свідомо завищує прогноз для того, щоб в державному бюджеті на 2010 рік було закладено більший розмір компенсації від втрат НАК «Нафтогаз України» внаслідок від’ємної різниці між ціною закупівлі імпортного газу та його продажу на внутрішньому ринку для підприємств теплокомуненерго.

Попри різноманітні прогнози остаточно вартість газу у першому кварталі 2010 року можна буде визначити наприкінці цього року. Водночас, вже зараз з врахуванням цінової динаміки на нафтопродукти в квітні-листопаді 2009 року можна зробити попередній прогноз, що середньорічна ціна газу на російсько-українському кордоні буде не меншою за 280 дол. за тис. куб. м, якщо сторони в першому півріччі наступного року не переглянуть базової ціни у 450 дол. за тис. куб м, яка закладена в довгостроковому контракті купівлі-продажу газу, а також не відбудеться стрімкого зменшення цін на нафтопродукти в грудні-вересні 2009-2010 років.