Президент затвердив оновлену Стратегію кібербезпеки України

Володимир Зеленський також запустив процес створення кібервійськ в структурі Міноборони

08:59, 27 серпня 2021

Президент України Володимир Зеленський затвердив Стратегію кібербезпеки України та ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони про створення умов для формування у системі Міністерства оборони України кібервійськ. Про це йдеться в указах президента №446 та №447 від 26 серпня 2021 року.

У рішенні РНБО наголошується, що Національний координаційний центр кібербезпеки повинен протягом двох місяців розробити та надати на розгляд РНБО план реалізації Стратегії, а органи центральної влади спільно зі СБУ та Службою зовнішньої розвідки повинні забезпечити виконання зазначеного плану після його затвердження.

Оновлена редакція Стратегії містить перелік викликів і загроз, які стоять перед Україною в сфері кібербезпеки, пропонує основи розвитку національної системи захисту від кіберзагроз, визначає основні пріоритети і стратегічні цілі забезпечення кібербезпеки України, а також напрямки зовнішньополітичної діяльності і стратегічні завдання, які стоять перед державою в зазначеній сфері.

Про що йдеться в Стратегії

Забезпечення кібербезпеки названо одним із пріоритетів у системі національної безпеки України. Передбачається захист не тільки критичної інформаційної інфраструктури від кібератак, а й «превентивні наступальні операції у кіберпросторі». Це передбачає серед іншого «виведення з ладу критично важливих об'єктів інфраструктури противника шляхом руйнування інформаційних систем, які управляють такими об'єктами».

Росія залишається одним з основних джерел загроз національній та міжнародній кібербезпеці. Автори документу прогнозують зростання інтенсивності міждержавного протиборства і розвідувально-підривної діяльності у кіберпросторі. Крім того, глобального масштабу набуває використання кіберпростору терористичними організаціями.

Також Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО «Про невідкладні заходи з кібероборони держави». Цим рішенням Кабінету Міністрів, зокрема, доручено у двомісячний строк розробити та внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт щодо створення та функціонування у системі Міністерства оборони України кібервійськ.

Зокрема, у рішенні РНБО відзначається, що Кабмін повинен невідкладно розрахувати обсяг матеріально-технічних і фінансових ресурсів, необхідних для створення та забезпечення належного функціонування кібервійськ, а також обсяг комплектування особового складу кібервійськ з урахуванням оптимального співвідношення військовослужбовців, працівників Міністерства оборони України, а також зарахованих у запас , резервістів і інших категорій осіб.

У ньому наголошується, що вказане рішення було прийнято для захисту суверенітету держави, забезпечення її обороноздатності, запобігання збройного конфлікту і надання відсічі збройної агресії в кіберпросторі.