Громадські приймальні та різноманітні ініціативи щодо захисту учасників АТО та їхніх сімей – необхідна складова життя українців в умовах неоголошеної війни. Серед людей, які активно провадять ці самоорганізовані середовища є як професійні юристи та психологи, так і волонтери, які вимушено стали трохи юристами, трохи психологами та трохи фахівцями з військової амуніції. А війна, вона така війна, що, інколи, кілька десятків активних волонтерів здатні замінити собою цілі міністерства.
У Львові учасників АТО звільняють з роботи
Минулого тижня у Львові на базі Громадської Ради при Головному управлінні юстиції Львівської області та за сприяння ініціативи громадських організацій «Допомога Армії України» розпочала роботу приймальня, в якій юристи-волонтери надають кваліфіковану допомогу військовослужбовцям, які постраждали в зоні АТО та їхнім сім’ям.
«Потреба в такій приймальні виникла у зв’язку із чисельними зверненнями матерів та дружин бійців, які не знають долі своїх синів та чоловіків, які в той чи інший момент перебувають у зоні АТО», – розповів ZAXID.NET голова Громадської Ради при ГУ юстиції області та координатор ГО «Допомога Армії України» Олексій Дегтяренко.
З його слів, приймальна активно працює з 5 вересня, і за цей час отримано уже понад 15 заяв від родин мобілізованих, які потребують не тільки консультаційної допомоги, а навіть юридичного захисту своїх прав.
«На жаль, керівництво держави безвідповідально ставиться до соціального захисту наших хлопців, які воюють на Сході України. Зокрема, є факти порушення їх трудових прав в частині збереження робочих місць», – розповів Дегтяренко.
Він розповів, що одним із яскравих прикладів порушення прав учасників бойових дій на сході став випадок у одній із держустанов Львівщини, звідки керівництво нахабним чином звільнило мобілізованого у зону АТО службовця, порушуючи при цьому кілька законів та кодекс Законів про працю України.
«До нас звернулась дружина держслужбовця, колишнього першого заступника начальника держсільгоспінспекції Львівщини Миколи Маланича і повідомила, що її чоловіка було звільнено з посади в той час, як він воює на сході, а тут у нього лишилось троє дітей і ніяких засобів до існування», – розповів юрист.
З його слів, відповідно до закону, який вступив в дію 1 квітня, за мобілізованим до військової служби впродовж року зберігається місце роботи (посада) та середній заробіток на підприємстві, в установі чи організації, незалежно від підпорядкування та форм власності. Однак керівництво Державної інспекції сільського господарства знехтувало цим правом мобілізованого.
«Прикро, що такі справи трапляються, однак ми намагаємось допомагати людям, які до нас звертаються, оперативно готуємо відповідні звернення до контролюючих органів, які мають допомагати відслідковувати і припиняти такі протизаконні дії чиновників», – пояснив Дегтяренко.
Громадська приймальня для учасників АТО та їхніх родин при ГУ юстиції у Львівській знаходиться за адресою м.Львів, вул.Липинського, 54/2. Сюди люди можуть приходити і отримувати безоплатні юридичні консультації.
З письмовими скаргами та заявами варто звертатися за адресою м.Львів, пл.Шашкевича, 1.Також письмові консультації, зі слів Дегтяренка, прохачі можуть отримати на свої поштові електронні скриньки, якщо попередньо відправлять листа з запитаннями на адресу grulviv@gmail.com. Також при ініціативі громадських організацій «Допомога Армії України» працює телефонна лінія за номером 098 000 60 80. Сюди варто звертатись для отримання інформації щодо консультаційних послуг для учасників АТО та їхніх сімей.
Статус учасника, кредитні канікули та як демобілізуватись
Правова біржа FreeLawyer.ua, як ініціатива юристів з різних куточків України анонсували початок роботи консультаційної юридичної служби для учасників АТО та їхніх родин вкінці серпня.
В цей же час організація, що об’єднує понад 3 000 правників, створила спеціальний благодійний фонд «Безоплатної правової допомоги» учасникам АТО, кошти якого використовують для юридичного супроводу, як самих учасників військових дій на сході країни, так і їхніх сімей.
«Правники надають консультації та безкоштовну допомогу в оформленні документів на отримання компенсацій та пільг, які встановлені чинним законодавством України, а також інших правових питань, зокрема, щодо виконання службових обов’язків військовими до і після мобілізації», – пояснив ZAXID.NET заступник голови благодійного фонду Андрій Кацалап.
Юрист розповів, що за кілька тижнів роботи їм довелось допомогти трохи більше аніж 30 заявникам, і поки що юридична допомога правової біржі обмежуються тільки консультаційними послугами. Серйозних випадків, які б потребували якогось додаткового втручання поки що не було.
«Наприклад, у Сумах нам доводилось консультувати хлопчину, у якого виникли проблеми з оформленням військового квитка: на печатці квитка не було належних підписів уповноважених осіб із військкомату. Для нього наші юристи робили підбірку нормативних актів, щоб він міг аргументувати свою позицію, і складали заяву до керівника військової частини з проханням упорядкувати документи військових. І це був не одиничний випадок, ця справа стосувалось цілої військової частини, в якій він несе службу», – розповів Кацалап.
З його слів, серед найпоширеніших запитів фігурують питання щодо можливої демобілізації з різних підстав: єдиний годувальник, маленька дитина, навчання на стаціонарі і досить часто звертаються щодо підтвердження статусу учасників АТО.
«Раніше це було проблематично, бо це питання мало регулюватись відповідною постановою кабміну. Зараз її вже прийняли (постанова кабміну від 20 серпня № 413 - ред), по суті вона регламентує порядок надання статусу учасникам бойових дій, а саме, поширює можливість надання цього статусу на бійців АТО. Раніше це стосувалось тільки військових дій, а так як у нас офіційно немає війни, то й відповідного статусу не надавали », – пояснив Андрій Кацалап.
Звертаються також за консультаціями щодо кредитних канікул у банках для учасників АТО, однак і тут не було випадків, коли б якась банківська установа, наприклад, відмовилась надавати такі відстрочки по виплатах кредитів.
«В цих випадках люди просто консультуються, перевіряють інформацію, яку отримали із ЗМІ»,- розповів юрист.
Для отримання відповідних консультацій правники просять звертатись на офіційну веб-сторінку об’єднання за адресою FreeLawyer.ua.
Там можна отримати відповіді на всі запитання у режимі он-лайн, а також можна зателефонувати на лінію +38 067 209 77 11. Письмово можна отримати консультацію, попередньо заповнивши форму на сторінці за адресою https://www.freelawyer.ua/fond.
Найчастіше питають, як «відкосити» від мобілізації
Юрист львівської ГО «Самопоміч» Зоряна Христина розповіла, що юридична консультація для допомоги учасникам АТО та їхнім сім’ям, що існує при громадській організації розпочала роботу ще у період Революції гідності.
«Ми роботу і не припиняли, ще з майданівських подій постійно тримаємо руку на пульсі: шукаємо людей, надаємо консультації, допомагаємо у супроводі справ. Запити отримуємо і від об’єднання “Євромайдан SOS» і від міськради Львова, - каже Зоряна.
З її слів, після початку антитерористичної операції на сході країни найбільше запитів стосувались процедури мобілізації.
«Найбільший наплив був у період третьої хвилі мобілізації, тобто у останні 45 днів, - розповідає Зоряна, – цікаво, що перші кілька тижнів питали про те, як ухилитись від мобілізації, а вже в останні дні здебільшого запитання звучали так: а що нам буде за те, що ми відкосили?».
Цікавий випадок стосувався чоловіка, який втік із Яворівського полігону під час навчань, і коли він прийшов у юридичну приймальню «Самопомочі», де йому повідомили, що за такі дії його чекає кримінальна відповідальність, він повернувся назад і зараз продовжує військову службу, розповіла юрист.
Відтак, дуже часто доводиться займатись пошуками військовослужбовців у зоні АТО, як живих так і мертвих. Завдяки співпраці відповідними службами при СБУ, ініціативами серед людей, які контактують з сепаратистами і певним чином користуються серед них довірою деякі пошуки стають успішними.
«Цими днями ми власне намагаємось знайти військовослужбовця української армії, який пропав на сході після 5 вересня, коли були зафіксовані серйозні обстріли позицій наших солдатів у населених пунктах Металіст і Весела Гора. Зрозуміло, після ударів хлопці порозбігались, а назад не повернулось семеро з них. До нас звернулась сестра одного з цих хлопців. Наразі, за попередньою інформацією, яку ми отримали від своїх друзів, він перебуває у полоні, і це добра новина, бо це означає, що він живий», – розповіла Зоряна Христина.
Інколи бувають і дуже складні випадки, війна вносить у життя страшні корективи. Так, наприклад, юридична служба «Самопомочі» допомагає у розшуку тіл загиблих на сході.
«Люди звертаються, ми їх шукаємо. Підключаємо відповідні контакти, і служби при СБУ і негласні ініціативи серед волонтерів "Євромайдану SOS". Так, був випадок, коли знайшли кілька тіл, хоча насправді тіл не було, там було місиво: після обстрілів Градами, можете собі уявити. Ну от робили ДНК-експертизу, визначили, хто саме, але мати і батько хлопця просто відмовились визнавати, що то їхній син, і навіть не знайшли в собі сили забрати тіло», – розповідає Зоряна.
Скористатись допомогою юристів ГО «Самопоміч» можна зателефонувавши за номером: +38032 297-57-37 або заповнивши відповідну форму на сторінці www.samopomich.org/consultations/legalconsults.
Волонтерство, що замінило собою Міноборони
Ще один справді «гарячий телефон» щодо питань допомоги військовим, представникам силових структур та членам їхніх родин кілька місяців тому з’явився на офіційному сайті Міноборони. Всі хто, потребують консультацій щодо тилового забезпечення військових та їх підрозділів, надання психологічної та юридичної допомоги військовим та членам їх родин, та вирішення різноманітних кризових ситуацій можуть телефонувати за номером (044) 206-48-08.
У цьому ZAXID.NET переконувала голова правління всеукраїнського об'єднання «Патріот» Анна Майборода. Саме ця волонтерська організація у співпраці з об’єднанням «39 жіночої сотні» створили цей Call-центр, який з початку липня щодня приймає понад сто дзвінків від українців.
«Кількість дзвінків пропорційна до стану на передовій у зоні АТО, у найгарячіші дні оператори приймали до 300 дзвінків тільки до обіду. Як тільки там чергове загострення на сході, як от було під Зеленопіллям чи Амвросіївкою, чи Ілловайськом, ми це відчуваємо одразу. Фактично ми сьогодні працюємо психологами для військових та їхніх родичів, нас просять надати гелікоптери, боєприпаси, чи вивести когось із оточення, знайти каски і амуніцію для солдатів», – каже волонтер
Аби спрямувати людей за кваліфікованою допомогою, волонтери використовують співпрацю з відповідними міністерствами та відомствами, з психологічною службою Майдану, з юридичними компаніями. Для пошуку людей, які пропали безвісті, звертаються до колег та координують свої дії із військовим керівництвом країни.
«Однак кількість дзвінків така велика, а тематика запитань найрізноманітніша, тому, у співпраці з професіоналами ми розробили інструкції, і ці інструкції допомагають операторам гарячої лінії надавати консультації всім, хто до нас телефонує: і юридичні і психологічні, щодо мобілізації і пошуку людей, які пропадають у зоні АТО, щодо забезпечення військових спецзасобами, їжею та одягом», - розповіла Анна Майборода.
Технічне забезпечення гарячої лінії здійснює волонтерське об’єднання «39 жіноча сотня». Серед волонтерів ВО «Патріот» здебільшого є люди, які вже мають досвід роботи під час Революції гідності, які допомагали військовим у Криму з перших днів оточення півострова російськими військами.
«Так сталось, що у нас зараз дуже тяжкі часи, і ми розуміємо, що без координації з військовими волонтерам ніяк не обійтись. Так сталось, фактично, ми волонтери, альтернативне Міністерство оборони. А найголовніше у нашій роботі те, що на кожний дзвінок на нашу лінію має бути відповідь», – розповіла Анна Майборода.
На своїй сторінці у соцмережі Facebook ВО «Патріот» розмістили номер телефонів, за якими варто звертатись з питаннями, що стосуються як проблем військових , які служать у зоні АТО, такі їхніх сімей та родин, які залишаються в тилу, однак потребують допомоги.