Пам’ять під асфальтом. На вулиці Ганни Барвінок під час ремонту під дорожнім полотном виявили єврейські надгробки – мацеви. Волонтери з організації «Хесед Ар’є» почали їх діставати, ремонтні роботи на вулиці призупинили.
Вулиця Ганни Барвінок бічна до Чупринки. Коли комунальники під час ремонту минулої п’ятниці зняли шар асфальту, виявили незвичну знахідку. Для мешканців сусідніх будинків це – не сюрприз. Торік там уже виявляли 12 надгробків, а перші плити знаходили ще у 2008 році.
«В минулому році ми писали листа до районної адміністрації з проханням відремонтувати дорогу, а коли побачили плити, написали, щоби їх забрали, бо не можна так», – каже місцевий мешканець Микола.
«Знаходили плити неодноразово, дружина моя дзвонила по єврейських організаціях. В синагозі сказали, що у них немає транспорту, щоб їх забрати, радили звертатися в інші організації, але врешті-решт забрали», – каже місцевий мешканець Орест Мазурик.
Наразі відкопали два десятки мацев. На усіх чітко збереглись зображення підсвічників, зірок Давида та написів польською та на ідиш. На думку волонтерів ще не менше сотні надгробків заховані під асфальтним полотном. Ймовірно надмогильними плитами вмощена уся вулиця.
«Складно діставати, тому що там шар асфальту, потім знизу глина, і воно досить тісно у тій глині. Треба обережно піднімати, частина плит кришиться», – розповідає керівник організації «Хесед Ар’є» Олександ Назар.
Ямковий ремонт на вулиці Ганни Барвінок призупинили. Волонтери із організації «Хасед Ар'є» проситимуть допомоги у міста.
«Якщо їм треба буде демонтувати ще якусь ділянку покриття, оскільки там є їхні плити, безперечно що вони це зможуть зробити», – запевнив голова Франківської райадміністрації Орест Тимчишин.
Усі вилучені надгробки мають повернути на Янівський цвинтар до єврейської дільниці, звідки їх і вилучили німці у 1940-х роках. Поряд дислокувалась німецька військова частина і окупаційна влада вимостила дорогу із надгробків знищеного цвинтаря. Радянська ж влада продовжила справу і залила плити асфальтом.
«Треба зробити зондажі, щоб побачити, де ще є такі плити, і якщо є – демонтувати. Ми не можемо пів Львова перерити, вони можуть бути будь-де», – розповіла начальниця міського управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.
У Львові чимало вулиць вимощених мацевами. Зокрема, відомо що єврейські надгробки лежать під асфальтом на території гаражів навчально-курсового комбінату на Личаківській та на подвір’ї музею «Тюрма на Лонцького».